Menu

4 jednoduché tipy, jak se obejít bez vrtačky, kladiva a hřebíků

Poradna   |   12. 11. 2020   |   Autor: Anna Jurečková

Správně vyvrtat otvor do zdi může být celkem věda. Tím spíš, když je to ve vašem podnájmu podle smlouvy naprosté tabu. Dnes už lze spoustu předmětů naštěstí připevnit pomocí technologií. Podívejme se na nejlepší způsoby, jak se vrtání vyhnout.

Interiér plný poliček, obrazů a doplňků, a ani jedna díra ve zdi. Jak je to možné?

Možná bydlíte v podnájmu a nájemní smlouva obsahuje omezení zásahu do zdí. Možná máte špatné stěny a při každém pokusu o zatlučení hřebíku vám spadne omítka. Nebo jednoduše nevlastníte patřičné náčiní. Důvody, proč se vyhnout kladivu, hřebíkům či vrtačce, jsou různé a je jich mnoho.

Pro všechny tyto případy pro vás máme čtyři tipy, jak připevnit poličky, obrazy, věšáky či jiné předměty, aniž byste na povrchu zanechali stopy. Uvidíte, že to jde i bez děr ve zdi a oprýskané omítky.

Lepicí páska: life hack, který udrží i 100 kg

S oboustrannou izolepou se asi setkal každý. Že se s ní však kromě plakátů dají lepit i těžší obrazy, police nebo třeba zrcadlo, bude pro některé možná nová informace. Existují speciální lepicí pásky, které unesou různé druhy zátěží. K dostání jsou i pěnové, jejichž výhodou je tvarová tolerance. Jsou proto vhodné i na nerovné povrchy. Některé udrží až 100 kg.

Pokud nejste domácí kutil, můžete zavolat řemeslníky. Článek, který vám pomůže zvládnout námluvy s nimi, najdete tady.

Manipulace s páskou je navíc úplně jednoduchá – povrch nejprve důkladně očistíte, z pásky postupně odstraníte ochranné vrstvy a nakonec předmět na několik sekund pořádně přitlačíte. Nezapomeňte si pečlivě nastudovat přiložené informace u konkrétního produktu.

Montážní lepidlo: tekuté hřebíky pro každou příležitost

Jinak přezdívané tekuté hřebíky. Výhody jsou obdobné jako u lepicí pásky – snadno se nanáší a rychle účinkují. Lepidlo je pružné a odolné vůči vlhkosti, můžeme ho tak použít prakticky ve všech případech a na všechny druhy materiálů. Jen pozor, na různé typy povrchů existují různá lepidla.

Že se obejdete bez vrtání, možná ocení i vaši sousedi. Jaké s nimi máte vztahy? 

Liší se také nosnost a čas schnutí, proto i zde platí: věnujte pozornost tomu, co je napsáno na obalu. Důležitým krokem u lepení nesavých povrchů je tzv. odvětrávání. Některá lepidla dosahují finální pevnosti do pěti minut, u některých to trvá déle. V praxi to znamená nechat odpařit rozpouštědlo, než materiály spojíme a stlačíme. Doba schnutí, po které lepidlo snese plnou zátěž, je obvykle 48 hodin.

Nalepovací hřebíky: aplikujte po poslední výmluvě, proč to nejde přichytit

Dalším šikovným pomocníkem jsou nalepovací hřebíky. Jedná se o lepicí proužek a na něm hřebík nebo také šroubek či háček. Poradí si se zátěží do 10 kg, jsou vhodné tedy především pro zavěšování obrazů. Dobře drží na omítce, tapetě i na dlaždicích, výjimkou jsou pouze vinylové tapety a nepřilnavé povrchy (silikon, PTFE). Jejich přínos tkví v tom, že je lze snadno odstranit a nastavit délku „trnu“. Jeden pár obvykle stojí kolem sto korun.

Když už vrtat, tak nejlépe ve vlastním. Spočítejte si, na kolik vás to vyjde.

Chci vědět víc...
Když už vrtat, tak nejlépe ve vlastním. Spočítejte si, na kolik vás to vyjde.

Vakuová montáž: podtlak do každé rodiny

Přísavné držáky na kartáčky, ručníky nebo přesýpací hodiny se v našich koupelnách objevovaly odjakživa. Jejich typickým rysem bylo, že nikdy moc nedržely. To se vám se současnou montážní technologií naštěstí nestane. Pořád ale platí, že se vakuové přísavky uplatní především v koupelně. Dobře si totiž rozumí se sklem a dlaždicemi.

Vakuová montáž funguje na základě úchytek s otvory a použití pumpičky. A jaké jsou benefity? Lze je bez poškození povrchu odstranit, přemístit, znovu použít. Unesou až okolo 30 kg.

Foto: shutterstock.com

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.