Menu

5 častých chyb při zařizování bytu

Poradna   |   27. 3. 2018   |   Autor: Rudolf Král

Každý si to své nejlepší bydlení představujeme asi trochu jinak, záleží na zájmech, nátuře i vkusu. Přesto však existují chyby, které máme tendenci dělat skoro všichni a které nám rozhodně kvalitu bydlení nezvýší. Pojďme si jich pár ukázat.

mladý pár si zařizuje byt

Šetříme na kuchyňské pracovní desce

V kuchyni potřebujeme mít vše logicky uspořádané. Na ledničku s uloženými potravinami má navazovat dřez, kde se potraviny umyjí, pak plocha, kde se zpracují, a následně varné centrum, kde vaříme a smažíme. Těžko říci, proč se většinou snažíme na prvním místě ušetřit na pracovní desce, která dostává při přípravě jídla nejvíc zabrat, nejrychleji se tím pádem opotřebovává, a přitom na ní stejně ušetříte pár stovek.

Nejvíc plochy spojené kuchyně a obýváku zabírá sedačka

Se zařizováním spojeného obytného prostoru je třeba začít od kuchyně a jídelny. V opačném případě se vám může snadno stát, že se v kuchyni, v níž něco připravujete několikrát denně, pomalu neotočíte a v obýváku vám přitom bude trůnit koženkové monstrum, jehož kapacitu plně využijete maximálně pár hodin týdně.

Ložnici přetváříme na skladiště

Místo odpočinku by mělo být čisté a útulné, kolem postelí by mělo být minimálně 60 až 70 cm volného prostoru. Pokud je to jen trochu možné, najděte úložné prostory jinde, nebo si rozmyslete, jestli není zrovna vhodný čas trochu to doma probrat a nepotřebných věcí se zbavit. Podobně stojí za zvážení umístění pracovny přímo v ložnici.

Dětský pokoj budujeme nepromyšleně a v časovém presu

Dětský pokoj je současně herna, pracovna i ložnice. To vše s velkými nároky na úložné prostory. Nejhorším možným řešením pak je barevný mišmaš s nábytkem, který s dětmi neroste, s malým volným prostorem na hraní a bez prvků, které by lahodily dětské představivosti a hravosti.

Velké spáry mezi obklady nejsou hezké ani praktické

Moderní standard spár mezi obklady představují maximálně dva milimetry, a u tzv. kalibrovaných obkladů je to dokonce jeden milimetr. V našich podmínkách však leckdy přetrvává přesvědčení, že správná šíře spáry má být půl centimetru a více. Úzké spáry přitom dokáží koupelně dodat na eleganci i luxusu a lépe se udržují.

Neplaťte nevýhodné hypotéky, raději refinancujte

Od podzimu leckdo s obavami sleduje, jak začínají stoupat úrokové sazby hypoték. Ten, kdo si nízkou sazbu dokázal smluvně zafixovat na delší dobu, může být v klidu. Kdo ale dal přednost krátkodobé fixaci s mírně nižšími úrokovými sazbami, mohl by se časem dočkat nepříjemného překvapení. Určitě neprohloupíte, když zvážíte možnost takovou hypotéku refinancovat výhodnějším úvěrem. Řadu takových žádostí už inspirovala nabídka ČMSS za 1,99 %.

Kolik korun měsíčně ušetříte, když budete financovat byt meziúvěrem?

Chci vědět víc...
Kolik korun měsíčně ušetříte, když budete financovat byt meziúvěrem?
Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.