Menu

5 chyb, kterých se vyvarovat při rekonstrukci bytového jádra

Poradna   |   16. 1. 2020   |   Autor: Anna Jurečková

Rekonstrukce bytového jádra je výrazný zásah do bytu i běžného chodu života. Je proto nutné ji předem promyslet a vyhnout se základním chybám. Jedině tak se dá zvládnout bez zbytečného stresu a výdajů navíc.

Na co si tedy při rekonstrukci jádra dát pozor? Oslovili jsme architekta Jakuba Heidlera ze Studia Reaktor, který nám s výběrem problematických aspektů pomohl.Na co si tedy při rekonstrukci jádra dát pozor? Oslovili jsme architekta Jakuba Heidlera ze Studia Reaktor, který nám s výběrem problematických aspektů pomohl.

Nepřeceňujte vlastní schopnosti

Chystáte-li se přestavět bytové jádro, máte několik možností. Buď oslovíte firmu, která vám rekonstrukci udělá tzv. na klíč, tedy projde s vámi celým procesem od počátečního projektu až po nalepení poslední kachličky. Nebo seženete jednotlivé řemeslníky a práci si zkoordinujete sami. Třetí eventualitou je provést rekonstrukci svépomocí, což je možnost, ke které se stále mnoho mladých lidí uchyluje, ať už z nedostatku prostředků, nebo neochoty je investovat.

Právě to však architekt Jakub Heidler nedoporučuje. Ani spolupráci s řemeslníky nepovažuje za příliš šťastné řešení. Ušetříte sice peníze, ale ztratíte spoustu času plánováním, hledáním, dohledem, ale i řešením sporů mezi jednotlivými pracanty. Nejlepší a nejméně stresující je tedy najít vhodnou firmu, která na práci dohlédne a odvede ji s garancí.

Výhody, s nimiž vám rekonstrukce půjde od ruky

Chci vědět víc...
Výhody, s nimiž vám rekonstrukce půjde od ruky

Smlouva jako základ

Ať už k provedení rekonstrukce povoláte kohokoliv, na smlouvu určitě nezapomínejte. Její absence je častým úskalím, oslovíte-li několik lidí, ať už jsou to řemeslníci doporučení kamarádkou, nebo synové vašeho kolegy. I v případě, že se jedná o známé, je smlouva nutná, ať se nemusíte trápit s cenou nebo nedodržováním termínů.

„Smlouva je velice důležitým papírem, který by měl obsahovat alespoň základní definici provedené práce, její ceny a termíny, které se k provedené práci navážou. Měla by být vyrovnaná pro obě strany. Rekonstrukce bez smlouvy je jako řídit auto bez papírů. Vše je v pořádku do té doby, než se něco vážného stane. A vězte, že neexistuje rekonstrukce, kde by vše šlapalo jako po drátkách,“ upozorňuje Heidler. 

Bourat, nebo nebourat

Obě varianty jsou možné. A jak už to tak bývá, obě mají svá pro a proti. Při rekonstrukci bytového jádra bez bourání ušetříte peníze a čas. Zní to lákavě, ale rozhodně to není ideální. Problém nemusí být jen vzhledová zastaralost koupelny, ale zejména stáří, jehož projevy nejsou na očích. Často jsou ukryté za zdmi v podobě trubek nebo stoupaček. Přelepením starých materiálů zánovními dlaždicemi můžete ušetřit, ale také si zadělat na budoucí problémy. Navíc se prostor ze všech stran o několik milimetrů zmenší.

Rozhodnout se pro bourání sice vyžaduje větší investici, ta se v tomto případě ale vyplatí, a to nejen do budoucna. Budete vědět, na čem jste, a prostor pro změnu vzhledu nebo rozložení koupelny bude mnohem širší: „Díky vybourání starých konstrukcí jako bychom otevřeli okno a vyvětrali starý vzduch. Můžeme změnit dispozici a nově přizpůsobit rozvody. Aplikujeme současné trendy jako například sprchový kout v úrovni podlahy, dvojité umyvadlo s dvěma podomítkovými bateriemi, skleněné zástěny, závěsnou toaletu atd.“

Těmto materiálům se vyhněte

Výběr správného materiálu je při plánování přestavby koupelny zásadní. Existuje pár takových, kterých se raději vyvarujte, ať už z praktických, nebo estetických důvodů. 

Pozor si dejte na kluzké materiály, které nejsou určené do vlhkého prostředí. Na tmavém, lesklém a chromovém povrchu bude mnohem lépe vidět vodní kámen. Vyhněte se také mozaikovému povrchu. I když vypadá stylově, je nutná častá údržba spár, které jsou živnou půdou pro vznik plísní. 

A jak je to se dřevem v koupelně? To jsme pro vás shrnuli tady.

Moderním a v současnosti často používaným materiálem je betonová stěrka. Její výhody jsou, že je bez spár a má přirozenou texturu, která skryje nečistoty. Nehodí se však do sprchových koutů, ve stojaté vodě vznikají mapy a stěrka se odlupuje. 

V koupelně vás může trápit také nedostatek místa. Podívejte se, co radí architekt.

Opomenutí důležitých detailů

Při plánování rekonstrukce se zdají možná banální, ale dohromady se značně podílí na výsledném dojmu. Detaily, na které nezapomínejte, i když budete mít plnou hlavu starostí s výběrem vany nebo barvy obkladů. Jakub Heidler zmiňuje například dostatečné odvětrání, aby koupelna nezatuchla a nevznikaly plísně, správné osvětlení (přece jen je právě koupelna místem, kde probíhá většina ranních příprav) nebo umístění vypínačů. Jsou to právě drobné vychytávky, díky kterým se budete v nové koupelně cítit dobře!

Foto: Shutterstock.com

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.