Hlavně mezi mladými lidmi jsou půdní byty hodně v kurzu. Poskytují většinou parádní výhled a mají unikátní atmosféru, jakou jinde nenajdete. Pokud je tedy v okolí k mání nějaká opuštěná půda za přijatelné peníze, neváhejte a jděte do toho. Vysvětlíme vám, jaké další kroky budete muset podniknout a na co si dát pozor, aby se z nevzhledného prostoru stal půdní byt jedna radost.
Stavební průzkum
Nejdříve ze všeho nechte půdu zkontrolovat zkušeným odborníkem, který prohlédne krovy a udělá sondy do podlahy. Zjistí tak, jestli je potřeba sanovat trámy a zpevnit podlahu (což se u 90 % půdních bytů nakonec stejně musí udělat).
Architektonický návrh
Ať už si na něj troufnete sami, nebo ho zadáte architektovi, myslete na to, aby všechny prostory byly dostatečně vysoké, a dejte pozor na rozmístění rozvodů (odpad, elektřina, plyn). Přesvědčte se, zda je lze napojit na stávající sítě. Pokud chcete mít v bytě klimatizaci, zarezervujte si jeden průduch do komína navíc a počítejte také s nutností napojit trubku odvádějící z klimatizace vodu na odpad.
Co nejlehčí materiál na střechu
Na vnitřní stranu střechy volte materiál, který ji bude co nejméně zatěžovat. Nejčastěji se střecha buď podbíjí dřevem, nebo zaklápí sádrokartonem. Ten se hodí i na instalace, protože vedení pro elektřinu, vodu, plyn či kanalizaci nemusíte vysekávat, ale jednoduše je zaklopíte mezi dvě desky.
Pozor na okna
Musíte je zvolit a umístit tak, aby dodávala prostoru dostatek světla a zároveň je bylo možné v létě dobře zastínit, abyste se v bytě za parných letních dnů neuvařili. V historických centrech měst se ale nejprve domluvte s památkáři, kteří dost často výklopná střešní okna nepovolují a požadují klasické vikýře.
Podívejte se, jakou podkrovní parádu si postavila mladá španělská architektka.
Jak již bylo řečeno, u devíti z deseti půdních bytů se obvykle musí podlaha vyztužit. Provádí se to dřevěnými trámy, dřevěnými příložkami či ocelovými prvky. Zároveň ale pamatujte i na její kvalitní zvukové odizolování, budete totiž od autorizované firmy potřebovat osvědčení o kročejové a zvukové neprozvučnosti podlahy.
Foto: Shutterstock.com