Menu

5 věcí, které mě naučilo spolubydlení

Inspirace   |   28. 5. 2019   |   Autor: Hana Kovaříková

Zkušenost se spolubydlením máme skoro všichni. Někdo z něj utekl po prvním semestru, někdo ho preferuje dodnes. Faktem ale zůstává, že vzhledem ke zvyšování nájmů ve větších městech, je spolubydlení často jediné dostupné východisko. Ve sdílených bytech často zůstávají ti z nás, kteří mají školní léta už dávno za sebou a rádi by se viděli ve vlastním. Společenská akceptovatelnost takového typu soužití se přitom každým rokem, který vás přibližuje ke třicítce, rapidně snižuje. Rodina a blízcí už brzy začnou projevovat starost, jestli je s vámi všechno v pořádku. Cítíte, jak vám vaše spolubydlící hodiny bijí na poplach. Nebojte, každá změna má svůj poločas. Je to takové malé životní cvičení. Čekání si můžete vyplnit bilancováním nad tím, co vás spolubydlení naučilo. Tady je můj seznam.

1. Štědrost

I když častou nechtěnou. Pokud sdílíte byt s dalšími lidmi, občas to prostě odnese vaše jídlo, zubní pasta nebo poslední čisté ponožky. Napřed se rozčilujete, časem otupíte, následně rezignujete a po několika letech se ve vás rozhostí dokonalý klid. Schopnost sdílet s ostatními jednou opravdu oceníte. Třeba až budete mít děti, které budou potřebovat, aby se s nimi člověk rozdělil o daleko víc. To si pak možná na tu snědenou večeři ještě rádi vzpomenete.

Už vám se spolubydlícími dochází trpělivost? Spočítejte si, za jak dlouho našetříte na vlastní.

Chci vědět víc...
Už vám se spolubydlícími dochází trpělivost? Spočítejte si, za jak dlouho našetříte na vlastní.

2. Umění přežít

Pokud jste někdy trpěli na zvýšenou citlivost k nepořádku, spolubydlení vás pravděpodobně vyléčí. Drobky na podlaze, vlasy ve sprchovém koutě, dva týdny neumyté nádobí. To je stav, který vás vybaví svatou trpělivostí a velkou fyzickou kondicí. Obojí se vám v životě hodí. A to že zvládnete 3 dny překračovat skvrnu od kečupu na podlaze, se vám taky neztratí. 

Přemýšlíte o sestěhování s partnerem? Tady je seznam věcí, bez kterých se neobejdete.

3. Mindfulness

Zvládáte se za každých okolností koncentrovat, na co chcete? Pokud ne, možná vám pomůže takové menší cvičení. Zkuste se třeba soustředit na psaní diplomové práce zrovna ve chvíli, kdy vaši spolubydlící právě založili hardcorovou kapelu nebo organizují menší rave párty u vás v kuchyni. Chce to trochu cviku, ale jestli se vám to povede, prakticky jste sami sebe pasovali na úroveň zenového mistra.

Jak se řeší hluk, když bydlíte pod železničním mostem?

4. Tolerance

Už po čtvrté v tomhle měsíci snídáte s někým, kdo se právě vynořil z pokoje vaši spolubydlící. A už počtvrté v měsíci je to někdo úplně jiný. S nonšalancí se pohybuje po bytě, právě si utřel ruce do kuchyňské utěrky a zalil si vločky vaším drahocenným mandlovým mlékem a snaží se o small talks? Leží někdo cizí na vašem gauči a vás to moc nevzrušuje? Bingo! Právě jste dosáhli toho bodu, kdy už vás nic nerozhází. Až budete mít za dvacet let plný dům bizarních kamarádů vašich pubertálních dětí, tahle životní zkušenost se vám jednoznačně bude hodit. 

5. Pospolitost

Teď to vypadá, že spolubydlení vás naučí hlavně uvědomit si, jak to v dalším životě nechcete dělat. Abychom nezůstali jen u věcí, na které je lepší zapomenout. Nejlepší věcí, kterou mě léta spolubydlení naučila, krom toho, že mi značně obrousila hrany, je určitě pospolitost. Otevřenost, určitá míra bezstarostnosti, empatie k potřebám blízkých a také schopnost si užívat společně strávené chvíle s lidmi, kteří se vám náhodou připletli do cesty. Spolubydlení vás vybaví pro další život mnohými ninja schopnostmi, rozhodně vás ale neochudí.

Hana Kovaříková

Hana Kovaříková, Autorka těkající mezi městem a přírodou.

Baví mě hledat různé cesty. Cesty po městě, i mimo něj. Cesty za kulturou, i daleko od ní. Cesty ke krásným věcem, i k těm užitečným. Cesty od nesplnitelných snů, přes realitu, kterou si mohu dovolit. Baví mě se občas ztratit a získat tak úplně nové pohledy z cest.