Menu

5 věcí na zapamatování, než koupíte byt

Poradna   |   25. 8. 2015   |   Autor: Dominika Zmítková

Když kupujeme byt, obvykle se rozhodujeme především podle jeho vzhledu, velikosti, umístění a samozřejmě ceny. Vedle těchhle stěžejních atributů byste si ale měli pohlídat také zdánlivé maličkosti, které vám pak ale coby majitelům mohou pěkně otravovat život. Vybíráme pět otázek, které byste měli položit realitnímu makléři či původnímu majiteli bytu před podpisem smlouvy.

1024x768shutterstock_206266147

1. Kolik dělají splátky do fondu oprav?

Peníze na správu a údržbu domu platíte každý měsíc a mohou se dům od domu docela dost lišit.

2. Zůstaly na bytě nějaké nedoplatky nebo jiné závazky předchozího majitele?

Pokud by tam totiž zůstaly, přecházejí zároveň s nabytím bytu na vás a správce domu po vás podle nového občanského zákoníku může požadovat jejich vyrovnání.

3. Platí si teplo a vodu každý sám, nebo to platí společenství vlastníků jako jeden subjekt?

V tom druhém případě totiž nastává problém u neplatičů. Společenství pak často nezbude, než si jejich nedoplatek rozdělit mezi sebe, aby nepřišlo o dodávky tepla a vody. Tím pádem byste zase platili cizí dluhy.

4. Jak v domě funguje samospráva?

Není od věci si zjistit, kdo má na starosti údržbu domu. Je na to najatá firma? Stará se o to za rozumný měsíční plat nějaký šikula přímo v baráku? Nebo se šetří a vše probíhá svépomocí, takže vlastně vůbec?

5. Kdy se v domě měnil výtah, odpady nebo rozvody tepla a elektřiny?

Nenechte se zmást novou omítkou nebo zateplenou fasádou, pokud dům vyžaduje investice v řádu desítek, stovek tisíc nebo dokonce milionů, nakonec je do fondu oprav zaplatíte vy, vlastníci bytů.

Dominika Zmítková

Dominika Zmítková, Dítě ze stavařské rodiny, které by jednou rádo bydlelo v bytě s vysokými stropy.

Zbožňuji umění a design, možná i proto toužím po velkém bytě s vysokými stropy. V naší rodině je spousta stavařů, proto jsem s tématikou budování, stavění a zařizování domů či bytů spjata už od dětských let. Své hnízdečko bych chtěla mít jemné, jednoduché jen s pár výraznými stylovými kousky, které díky tomu vyniknou.