Menu

5 zlozvyků, které nám prodražují vodu a energie

Poradna   |   16. 7. 2018   |   Autor: Rudolf Král

Otvírá se vám po obdržení ročního vyúčtování za vodu a energie nůž v kapse? Dost možná si za to můžete tak trochu sami. Schválně se podívejte, jestli náhodou nemáte některý z níže popsaných zlozvyků, kvůli nimž účty rostou výš, než by musely.

1. Čistíme si zuby při tekoucí vodě

Pokud jste zvyklí nechat při čištění zubů téct vodu z kohoutku, pak vězte, že s kelímkem ušetříte až 20 litrů vody na jedno čištění.

2. Splachujeme pokaždé celou nádržku

Každé spláchnutí běžného WC si vezme asi 10 litrů vody. Pokud si pořídíte nádržku s dvojitým splachováním, spotřebujete při jednom úsporném spláchnutí pouhé 3 litry.

Designové i praktické vybavení se slevou až 35 % !

Chci vědět víc...
Designové i praktické vybavení se slevou až 35 % !

3. Víte, čím svítíte?

Všichni už sice svítíme úspornými žárovkami, jenže i mezi nimi jsou docela podstatné rozdíly. Kromě světelného výkonu se vyplatí sledovat i barvu světla. Nejlepší je hodnota 2700 K, která se podobá barvě klasické žárovky.

4. Větráme a zároveň topíme

V zimě se vyplatí větrat krátce a intenzivně, aby se vyměnil vydýchaný vzduch, ale neuniklo moc tepla. Je neuvěřitelné, kolik lidí topí a u toho větrá ventilačkou klidně celou noc.

5. Děláme si kafe z litru vody

Rychlovarná konvice je jedním z největších žroutů energie v domácnosti. Když například vodu na jedno kafe neodměříme a ohříváme celý litr, přichází až 75 % energie vniveč.

 

Foto: Shutterstock

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.