To, jak si vymalujete byt, má dost zásadní vliv na to, jak se v něm potom budete cítit. Nestačí jen v obchodě s barvami a laky zvolit správnou barvu a odstín, musíte ještě promyslet spoustu dalších věcí, které ovlivňují konečný výsledek. Podívejte se, jaké nejčastější chyby při výběru děláme.

Vybíráme odstín jenom podle papírového vzorníku
Malé papírové vzorníky jsou zavádějící, protože nedají představu, jak daná barva vypadá ve větší ploše. Zkuste tedy nejdřív koupit jednu malou plechovku a vyzkoušet ji na menší ploše.
Nepřemýšlíme nad tím, jak bude malba vypadat v různých částech dne
Každý byt má jinou světelnou atmosféru, proto ani v showroomu firmy obchodující s barvami neuvidíte, jak ta barva bude vypadat u vás doma. Opět radíme natřít jen část nějaké plochy v bytě a sledovat, jakými proměnami během dne barva prochází.
Nepředstavíme si, jak bude výmalba ladit se zařízením bytu
Hlavně u stěhování do nového bydlení, kde nejdřív malujete a brousíte podlahy a teprve pak si tam přivezete nábytek, myslete na to, aby barva zdí ladila s nábytkem, textiliemi a dalšími bytovými doplňky.
Volíme moc jasné barvy
Ano, v plechovce v krámě to vypadá, že čím jasnější barva, tím větší paráda. Jenže čtyři zdi vymalované jasnou barvou se od sebe budou odrážet a za chvíli z toho začne bolet hlava.
Používáme zbytečně neutrální odstíny
Pokud zvolíte neutrální barvu, počítejte s tím, že časem vám ještě víc zešedne. Nechte si ji namíchat o 25 procent světlejší, a uvidíte, že to bude na zdi vypadat zajímavěji a po pár letech se stejně dostanete na původně zamýšlený odstín.
Slepě dodržujeme kdesi a kýmsi určená pravidla
Internet je plný doporučení, které barvy kombinovat a které ne. Pokud ale máte nějaký tvůrčí záměr, jak si barevně vyladit byt, který neodpovídá zažitým pravidlům, klidně se na ně vykašlete a zkuste to. Třeba najdete kreativní řešení, které se úspěšně vzepře všem dosavadním zásadám včetně těch obsažených v tomto článku.
Foto: Shutterstock