Toužíte konečně zažít ten pocit, kdy vám přijde roční vyúčtování za energie a dozvíte se, že místo obvyklých doplatků naopak obdržíte několik tisíc zpátky? Mnohdy stačí při provozu domácnosti více přemýšlet a ušetříte peníze i planetu.
Úsporné žárovky, vaření s pokličkou, šetření teplé vody. Rady, které všichni známe, možná se jimi i řídíme, ale pořád to nestačí. Abychom opravdu snížili účty za plyn a elektřinu, je nutné se kromě malých změn zaměřit i na ty větší a efektivnější.
1. Pánu bohu do oken
Umět správně topit je základ. Topení se na výši konečného účtu podílí značným dílem, ať už máte radiátor na plyn či elektřinu, i přesto, že část roku zůstává zcela vypnuté. Nemusíte doma mrznout, stačí, když se zbavíte několika zlozvyků.
Nepřetápějte. Každý stupeň navíc se počítá, proto si raději přes noční košili přehoďte ráno pořádně teplý svetr a při čtení na pohovce se zabalte do deky. Příliš vysoká teplota se ostatně nedoporučuje především na spaní, raději tedy investujte do kvalitní peřiny a topení v ložnici stáhněte. Teplotu rozhodně snižte, pokud odcházíte ven, při větrání topení vypněte.
2. Změna dodavatele je život
Ceny elektřiny a plynu se neustále zvyšují. S nimi samozřejmě také vaše měsíční zálohy. Pokud vám připadá, že platíte příliš mnoho, není nic jednoduššího než zjistit si, v jakém rozmezí se ceny pohybují u ostatních dodavatelů, a případně přejít k jinému.
Výběr nového dodavatele však není radno podcenit. Nezaměřujte se při hledání toho pravého pouze na cenu, ale dejte si pozor také na obchodní podmínky.
3. Postavte se k tomu čelem
Pokud jsou zásahy do bytu či domu alespoň trochu ve vaší režii, zvažte, zda by se vám do budoucna nevyplatilo do nějaké té úpravy investovat. Zpravidla se jedná o větší zásahy, je tedy nutné předem propočítat, za jak dlouho se investice vrátí a je-li vůbec u vás doma možné provést takové změny.
A pokud energie chybí vám, zkuste třeba klíčení.
Nejčastějším úskalím starších bytů bývají přirozeně stará okna, jejichž problémem často je, že netěsní. Dochází k tepelným ztrátám a vy, ve snaze v pokoji udržet za každou cenu teplo, v podstatě vyhazujete peníze oknem. Tepelným únikům může zabránit také odborné zateplení.
4. Ach, ty spotřeBiče!
Rychlovarná konvice, lednička, mikrovlnka, počítač, televize. Schválně si spočítejte, kolik zařízení permanentně zapojených do zásuvky máte doma vy. A co víte o jejich spotřebě?
Obecně platí, že nové spotřebiče bývají úspornější než ty starší. Pokud tedy pračka, co jste kdysi podělili po babičce, poslední měsíce spíše stávkuje, neváhejte s její výměnou. Nepoužívanou elektroniku vždy vypojte ze zásuvky. I vypnuté přístroje spotřebovávají elektřinu.
5. Čistota půl účtu
Často podceňovaným krokem na cestě za úsporou je úklid a čištění. Nejenže pravidelnou údržbou zvýšíte životnost jednotlivých přístrojů, ale skutečně i omezíte plýtvání energiemi.
Například prach na lampách a žárovkách sice nemáte na očích, ale pohlcuje světlo, při úklidu byste na ně tak rozhodně neměli zapomínat. Dále se vyplatí pravidelně odmrazovat lednici a mrazák. Topení před začátkem topné sezony očistěte a odvzdušněte, zvlášť patříte-li k majitelům tzv. wawek, jinak se zbytečně okrádáte o teplo.
A když už jsme u toho šetření, třídíte správně?
6. Zlozvyky a návyky
Kromě výše řečeného existují desítky různých tipů a triků, jak u největších energetických žroutů ušetřit. I když podobné úkony šetří energie jen málo, pokud si jich zautomatizujete co nejvíc, na výsledném účtu se také projeví.
Pro někoho se jedná o běžnou praxi, jiní mají stále co dohánět. Můžete zkusit například při odchodu z místnosti zhasínat, nenechávat dveře dokořán, kontrolovat teplotu v lednici, nemýt nádobí pod tekoucí vodou a myčku a pračku před zapnutím vždy naplnit.
Samozřejmě také záleží na konkrétním bydlení. Zjistěte si informace o svých energetických výdajích, o chodu jednotlivých spotřebičů a podmínkách dodavatelů a zařiďte se podle toho.
A jako bonus při dodržování alespoň některých z uvedených zásad ušetříte nejen peníze, ale také životní prostředí!
Foto: shutterstock.com