Menu

7 věcí, které byste měli vědět, než se odstěhujete do vlastního

Poradna   |   19. 5. 2015   |   Autor: Rudolf Král

Dokud bydlíte u vašich, spoustu věcí nemusíte řešit. To je určitě fajn, ale i ten největší komfort mamahotelu se vám začne po nějaké době zajídat. Podívejte se, na co byste se měli připravit a co byste si měli ohlídat, než začnete bydlet ve vlastním bytě.

Za kolik jsou energie

Cena za nájem uvedená ve smlouvě nemusí být nutně finální. Zjistěte si, zda nebudete muset připlácet za topení, elektřinu nebo vodu. Své by o tom měli vědět původní nájemníci i pronajímatel, který by vám měl prozradit, kolik platí za zálohy. Je vždycky lepší je navýšit a platit třeba o dvě stovky měsíčně víc, než pak na konci roku vyděšeně civět na vyúčtování.

Jak řešit nefunkční kotel

V téhle záhadné mašině rozhodně není radno se neodborně šťourat. Uložte si číslo na opraváře, bude se vám jednou hodit. Nebudete potom šílet, když vám najednou přestane téct teplá voda nebo přestanou topit radiátory.

Začněte si co nejdřív tykat s pračkou

Nenechte se vykolejit záhadnými symboly na tlačítkách vaší nové pračky. Když si důkladně prostudujete instrukce, zjistíte, že to zase taková věda není. Většinu informací, jak a co prát, najdete na těch otravných štítcích, co vás škrábou zevnitř oblečení.

Domovní řád může být zajímavé čtení

Každý barák má svá pravidla, někde jsou benevolentnější, jinde zase bydlí zapšklí prudiči. Zkuste si zjistit, jak to funguje u vás v domě, ať si to hned ze začátku se sousedy nerozházíte.

Nechte si zkontrolovat nájemní smlouvu

Pokud jste mladí a nezkušení zajíci, někdo by toho mohl nepěkně využít a pořádně vás vypéct. Nebojte se svěřit do rukou odborníků, smlouvu nechte předem zkontrolovat právníkem.

Počítejte s domácími pracemi

Žehlení, mytí nádobí, luxování, vytírání, vynášení odpadků, utírání prachu, mytí záchodu, a znovu pěkně dokolečka. Ano, je to otrava, ale když tyhle činnosti nebudete dělat, změní se váš byt brzy v zámek hrůzy.

Naučte se vařit jednoduchá jídla

Na rohlíku s vlašákem a na polévkách dlouho nevydržíte. Podívejte se na internet, nebo si kupte dobrou kuchařku a nebojte se postavit ke sporáku.

 

 

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.