Menu

8 rostlin, díky nimž se vám doma bude lépe dýchat

Inspirace   |   7. 6. 2018   |   Autor: Rudolf Král

Vzduch hlavně ve větších městech není vždycky úplně ideální, ale kvůli tomu přece nebudete vyhazovat peníze za čističky, zvlhčovače a jiné podobné přístroje. Mnohem lepší bude pořídit si do bytu ty správné pokojové rostliny, které nejenže čistí vzduch, ale taky hezky vypadají. Pár vám jich představíme.

pokojové rostliny v interiéru

Aloe vera

Ne nadarmo se této rostlině říká zázračná. Tento snadno rostoucí a slunce milující sukulent pomáhá zbavovat vzduch od formaldehydů a benzenů. Jistě oceníte i jeho léčebné vlastnosti. Aloe pomáhá hojení řezných ran a popálenin, mírní ekzémy a coby přírodní antibiotikum pomáhá i tam, kde nezabírají chemické léky. Aloe by tak určitě měla mít své místo na osluněném okně třeba v kuchyni.

Indická azalka (Rhododendron simsii)

Přineste tento nádherný kvetoucí keř domů, kde bude zápasit s formaldehydy z dřevěných překližek a pěnové izolace. Protože azalkám se daří v chladnějších oblastech, jsou dobrým řešením, když chcete zlepšit vzduch dole u podlahy. Jednoduše azalku postavte na dobře prosvětlené místo na zem a máte vystaráno.

Gerbera Daisy (Gerbera Jamesonii)

Krásná kvetoucí rostlina pomáhá odstraňovat trichloretylen, který si s sebou můžete přinést třeba i z čistírny oděvů. Je také dobrá na filtrování benzenů, které obsahují například náplně do tiskáren. Postavte si ji na dobře osvětlené místo třeba v ložnici.

 Chrysantema (Chrysantheium morifolium)

Její barevné květy vám rozzáří pokoj a ještě zatočí s benzeny. Jenom myslete na to, že tahle rostlina miluje jasné světlo. Aby vám bohatě kvetla, musíte ji umístit poblíž otevřeného okna s přímým slunečným svitem.

Designové i praktické vybavení se slevou až 35 % !

Chci vědět víc...
Designové i praktické vybavení se slevou až 35 % !

Tchýnin jazyk (Sansevieria)

Tato rostlina je jednou z vůbec nejlepších na filtrování formaldehydu, který vedle čisticích prostředků najdete i v toaletním papíru, papírových kapesníčcích a dalších předmětech denní potřeby. Postavte si jednu rostlinu do koupelny, bude se jí dařit i při nízkém osvětlení.

Zelenec (Chlorophytum comosum)

I když vám všechny rostliny uhynou, této odolné rostlinky se jen tak nezbavíte. Se spoustou zeleného listoví a malými bílými kytičkami zelenec navíc dobře absorbuje toluen a bojuje s benzeny, formaldehydy, oxidem uhelnatým a xyleny, což je rozpouštědlo používané v kožených a gumových výrobcích a v tiskařském průmyslu.

Dračinec (Dracaena marginata)

Červené okraje nenáročného dračince přidají nádech červené a keř se může rozrůst až ke stropu. Tato rostlina je nejlepší na odstranění xylenu, trichloretylenu a formaldehydu.

Dracena (Draceana deremensis)

S toxiny v naší domácnosti se dokáže poprat též dracena neboli dračinec. Rostlině se daří i mimo přímé sluneční světlo, špatně však snáší zimu. Když o ní budete pečovat, může dorůst i několika metrů.

Chcete svůj byt vyzdobit květinami, ale nevíte, kam je správně umístit? Poradíme vám, na jakou světovou stranu který druh rostliny orientovat!

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.