Menu

8 způsobů, jak si vyzdobit okna

Inspirace   |   14. 3. 2018   |   Autor: Lucie Drahošová

Okna zabírají v interiérech významnou plochu a často jsou tím prvním, co upoutá náš zrak při vstupu do místnosti. Nezapomínejte na ně proto při ladění dekorací. Dejte jim osobitost i šmrnc pomocí některého z našich osmi tipů.

závěsy sladěné s polštáři

Záclony a závěsy dokáží místnost oživit

Patří mezi tradiční dekorace oken již stovky let. To ale rozhodně neznamená, že záclony a závěsy musí působit staře a nudně. Vsaďte na svěží barvy, moderní vzory nebo i méně obvyklé materiály či provedení a váš interiér dostane rázem jiný vzhled. Rozhodně se přitom nebojte udělat právě ze závěsů či záclon dominantu pokoje.

panelové závěsy

Japonská stěna – kompromis mezi záclonou a roletou

Pokud vás nelákají vlnící se záclony či závěsy, ale přesto nechcete nechat svá okna bez ozdoby, skvělou volbou jsou japonské stěny. Rovné linie látky na pomezí rolety a závěsu propouštějí světlo, ale zároveň oživují plochu okna. Díky kolejničkám je můžete odhrnovat podobně jako záclonu, ovšem designem mají blíže k minimalismu a modernismu.

barevné rolety

Rolety a žaluzie pro chvilky soukromí

Potřebujete-li místnost zastínit proti slunci nebo skrýt před zvědavými sousedy, budou se vám hodit rolety či žaluzie. Seženete je v mnoha variantách od levných papírových až po luxusní dřevěné. Jednobarevné papírové či textilní rolety si navíc můžete i sami dozdobit pomocí barev, razítek, výšivek nebo jiné techniky.

světla v okně

Světýlka pro romantické duše

Světýlka v oknech si obvykle spojujeme s časem Vánoc. Rozhodně to ale neznamená, že v jiných ročních obdobích si je nemůžete dovolit. Zejména pokud patříte mezi romantické duše, milovníky reflektorů nebo máte strach ze tmy, světýlka budou dokonalou součástí vašeho okenního prostoru.

květiny v okně

Kreace na provázcích

Pokud rádi tvoříte a chcete si prostor okna vyzdobit svépomocí, stačí si pořídit dostatečně dlouhý provázek a vybrat osobitý motiv. Provázkovou „záclonu“ jednoduše vytvoříte zavěšením čehokoliv na sérii vertikálních provázků. Podle vaší fantazie to mohou být třeba papíroví motýli, motivační citáty, srdíčka z lásky nebo třeba živé květy.

barevná vitráž

Kreslení není jen pro děti

Nemusíte mít ani talent na malování ani školní věk, a přesto můžete vytvořit hezké okenní malby. S pomocí barev na sklo a šablon je to hračka. Tvořit můžete oblíbené či sezónní obrázky, ale třeba i abstraktní či geometrické vzory, které dodají vašemu oknu úplně jiný rozměr.

vánoční ozdoba v okně

Papírové tvoření 

Pamatujete si, jak jste jako děti vystřihovali papírové vločky nebo zasněžené krajinky a lepili je do oken školních tříd? Oživte tento zvyk a vystřihněte si své oblíbené motivy. Za pár korun tak vytvoříte dekoraci, kterou nepřehlédne žádný kolemjdoucí.

samolepky na okně

Samolepky

Jestliže si ohledně výroby okenních dekorací nevěříte, vsaďte na prefabrikované samolepky, pomocí nichž můžete okna proměnit v umělecké dílo, ale třeba i zajistit jejich neprůhlednost. Dokáže to folie s jemným vzorkem, která zachová prostupnost světla, ale znemožní kolemjdoucím pozorovat život u vás doma.

Foto: desainrumahterbaru.me, djirecords.com, middletonblinds.co.uk, dhgate.com, lushome.com, britcdn.com, zenideen.com, connectionsathome.co.uk

Lucie Drahošová

Lucie Drahošová, Redaktorka, co si potrpí na DIY věci a nebojí se sama přiložit ruku k dílu.

Bydlení je pro mě jednou z oblastí, kde se ráda realizuji i inspiruji. Baví mě zajímavé maličkosti a oceňuji všechno osobité a jiné. U mě doma nebo na chalupě najdete vlastnoruční kresby či psané citáty přímo na stěnách, DIY doplňky i recyklovaný nábytek, ale třeba i designové kousky, které jsem zahlédla někde ve výloze a jednoduše se do nich zamilovala.