Menu

Aby to vedro přežil i váš pes

Inspirace   |   8. 8. 2019   |   Autor: Zuzana Bohdalová

Letní vedra nejsou při pobytu v bytě nesnesitelná pouze pro nás, ale také pro naše čtyřnohé mazlíčky. Zatímco my si můžeme zchladit tělo kdykoli pod studenou sprchou, psovi tím velkou službu neprokážeme. Dnes vám přinášíme několik jednoduchých tipů, jak uzpůsobit byt, když teplota atakuje 30 °C a vy musíte odejít a nechat v něm vašeho mazlíčka samotného. Jaká opatření tedy můžeme přijmout, aby se nepřehřál a cítil se dobře alespoň v mezích možností dobře?

Jak se potí psi?

Vzhledem k tomu, že psi nemají potní žlázy, odvádějí nadbytečné teplo ze svého organismu jazykem, čenichem a také skrz polštářky tlapek. Chcete-li svého psa ochladit, nikdy ho neochlazujte náhle. Spíš mu doma zabezpečte příjemné prostředí. Větrejte hlavně brzy ráno, kdy je venku ještě chladněji, anebo až později v noci, kdy slunce nesvítí. Přes den nechávejte stažené rolety. Více tipů na přežití léta bez klimatizace, snad se budou hodit.

Nepodléhejte falešnému dojmu, že ostříhat psa na léto je to nejlepší, co pro něj můžete udělat. Není to pravda. Psovi jeho srst slouží jako izolace nejen před chladem, ale i před horkem. Musí mít ovšem srst pravidelně pročesávanou, nikoli zplstnatělou.

Teplota stoupá, vysvobození nepřichází… zkuste bazén se slevou 10 %.

Chci vědět víc...
Teplota stoupá, vysvobození nepřichází… zkuste bazén se slevou 10 %.

Voda je alfa a omega

Misku s čerstvou vodou musí mít každý pes neustále k dispozici. V letních vedrech je ideální několikrát za den vodu měnit. Není-li to možné, připravte si do zásoby kostky ledu a několik jich před svým odchodem z domu vložte svému psovi do misky, postupně budou roztávat a vodu ochlazovat, takže přes den úplně nezteplá.

Kdo se bojí větráku

Mnohým psům rozhodně nebude vadit ruch způsobený ventilátorem nebo větrákem, jen když se budou moci alespoň na chvíli postavit nebo položit před proudící svěží vzduch. Své o tom určitě ví i Petra z Kávových kurzů, u které jsme nedávno byli na Roomtour

Chladicí podložka na míru vašemu psovi

Chladicí podložka je skvělý vynález a rozhodně stojí za pořízení. Před použitím ji vždy důkladně navlhčete a položte psovi na jeho oblíbené místo, kde se může po dobu vaší nepřítomnosti sám chladit.

Už jsem slyšela několik na sobě nezávislých historek o tom, jak i lidé, kteří žádné psy nemají, skupují chladicí podložky ve velkém a používají je pro vlastní letní pohodlí. Takže až ji budete objednávat, možná se bude rovnou hodit i jedna navíc. Kdyby něco…

Ochladí i šátek nebo vesta

Kromě chladicích podložek existují i další pomůcky, například chladicí vesty, kšíry nebo šátky. Princip jejich využití je takový, že se před použitím nejprve namočí a pak navléknou psovi. Dokážou tak psa ve vedrech ochlazovat i 4–8 hodin. Použít se dají jak v interiéru, tak třeba na výletě.

Dveře do koupelny raději nezavírejte

Vašemu psovi se můžete zavděčit i tím, že mu necháte volný přístup do koupelny, kde bývá ve vedrech obvykle nejchladněji. Podobnou službu psovi prokáže i chladivá podlaha ve sklepě, pokud nějaký máte. Nejdůležitější totiž je, že si může chladit bříško.

Přehřátí na spadnutí

A pokud už je jasné, že pes vykazuje známky přehřátí, pomůže zábal z mokrého ručníku. Alespoň na chvíli. Důležité je, aby si při něm pes ochladil břicho. Otírejte mu také čumák. Psům, kteří se bojí vody anebo na sobě nesnesou mokrý ručník, můžete přetírat srst mokrou houbou. Pokud by už došlo k výraznému přehřátí psa, jako první pomoc se dají využít sáčky zmrazených potravin. Ty obalte například plenkou nebo utěrkou a přikládejte psovi na tělo.

Vedro je zákeřné hlavně pro štěňata, staré a nemocné psy, psy obézní a pro feny ve vysokém stupni březosti. Pac na to, že na ně nezapomenete a nebudete je nechávat doma samotné déle, než je nezbytně nutné.

Foto: Matthew Hamilton, Unsplash

Zuzana Bohdalová

Zuzana Bohdalová, Žije si na volné noze a má ráda interiéry vyzařující originalitu.

Život je o plnění snů. Jedním z mých snů je práce, která by mě naplňovala a bavila. A právě kombinací pozice freelancerky a redaktorky v oblasti bydlení a designu, jsem si hned dva ze svých snů splnila. Mou hnací silou je bezmezná víra v to, že každý má možnost si vytvořit život takový, jaký chce. A začít můžeme třeba rovnou doma, u svého bydlení.