Menu

Aneta Maračková: Barvy obměňuji podle nálady

Inspirace   |   29. 1. 2018   |   Autor: Šárka Dumbrovská

Na klidném místě nedaleko Kralup bydlí mladá rodina, Aneta, Tomáš a Viktorka Maračkovi. Z menšího bytu se po narození dcery přestěhovali do řadového domku s malou zahradou, kterou využívají především k relaxaci.

Aneto, lavice pod okny vašeho domu zvítězila v naší DIY soutěži. Co vás k její výrobě inspirovalo?

Přímo před naším domem se válela hromada vyhozených palet, tak jsme je chtěli nějak zužitkovat. Postup jsme si vyhledali na internetu. Na výrobu celé lavice nám stačily čtyři kusy, jednu celou jsme použili v zadní části, tři jsme seřízli a nakonec vše stloukli k sobě. K lavici jsme pak ještě přidali odkládací stolek na hrneček s kávou nebo knížku. Ve finále jsme celek natřeli na bílo.

Nedávno jste se stěhovali. Našli jste tedy konečně své vysněné bydlení?

Původně asi úplně ne, přemýšleli jsme totiž o samostatně stojícím domku. S manželem pocházíme kousek odtud, z Kralup, nechtěli jsme se proto stěhovat daleko. Nic vhodného jsme však poblíž nesehnali, takže nakonec jsme zvolili kompromis, řadový domek s malou zahradou. Nakonec nám ale tato varianta vyhovuje a bydlení si chválíme. Okolí známe, jsme v přírodě, a přitom kousek od města.

Mohli jste zasahovat do dispozice domu?

Dispozice byla daná, mohli jsme sice hýbat s příčkami, ale to bylo všechno. Výhodu jsme však měli v tom, že jsme si mohli vybrat z řady domků jako první. Zvolili jsme rohovou variantu, díky čemuž je naše bydlení trochu atypické od ostatních.

Jak jste postupovali při zařizování?

Většinu věcí jsme si přivezli z předchozího bytu a během dvou let, co jsme tady, postupně vyměňujeme staré věci za nové a hezčí. Velký dřevěný stůl s židlemi, který jsme si pořídili za výhru v soutěži, jsme již dlouho chtěli a máme z něj velkou radost.

Změnili jste radikálněji styl bydlení?

To bych neřekla, měli jsme podobný styl už dříve. Už pár let jsme bydleli spolu ve vlastním bytě, který vznikl z bývalého mlýna. Líbily se nám industriální prvky, například obrovská kovová okna nebo zachovalé původní trámy. Po narození dcery jsme se v něm ale všichni tři už tísnili, takže stěhování bylo nezbytné, i když se nám z původního bytu moc nechtělo. Také nový byt jsme tedy zařizovali v industriálním městském stylu. Vzpomínkou na naše první bydlení jsou třeba velké nádražní hodiny v obývacím pokoji.

Jaké prvky upřednostňujete v současném interiéru?

Líbí se nám přírodní, neutrální barevnost. Větší plochy řešíme v hnědé nebo šedé. Naopak pestré barevné akcenty zařazujeme podle nálady, ať už se jedná o prostírání, ubrusy nebo drobné doplňky, které lze časem obměňovat. Vždy je jednodušší vyměnit koberec než zabudované plochy.

Z atmosféry vašeho bytu vnímám, že jste velmi kreativní. Baví vás vymýšlet a tvořit?

Baví a moc. Vystudovala jsem estetiku na filozofické fakultě a také obor aranžérka, manžel je zase výborný fotograf. K výtvarnému umění máme tedy oba blízko. Mě moc baví práce se dřevem, pro různé příležitosti, zejména svatby, vyrábím dřevěné dekorace, a to i na zakázku.

Tahle dovednost se vám ale určitě hodí i doma.

Je pravda, že zatím si doma většinu věcí zhotovím sama. Do pokoje dcery Viktorky jsem vyřezala dřevěná písmena a navrhla a sestavila jsem jí velký pokojíček pro panenky. Praktický je také úložný prostor na plyšáky v podobě houpací sítě. Největší radost mám však z dřevěné venkovní houpačky, kterou jsem měla už jako dítě. Trubky jsem přelakovala, doplnila dřevěnou výplní, položila jsem polštáře a vypadá mnohem lépe než původní.

Šárka Dumbrovská

Šárka Dumbrovská, Miluje experimenty ve výtvarném umění i v interiérovém designu.

Věnuji se výtvarnému umění, baví mě experimentovat s materiály, miluji barvy a originální tvary. Inspirují mě a zároveň uklidňují muzea, galerie s uměním, zajímaví lidé, hory i rozkvetlé louky, moře, mystika, chuť oliv a bílého vína. Se zájmem sleduji novinky v kultuře, píši články a rozhovory o designu a architektuře.