Menu

Anna a Jan Hájkovi: Spojení s přírodou je pro nás důležité

Jak bydlím já   |   31. 7. 2017   |   Autor: Šárka Dumbrovská

Příroda je inspiruje nejen k procházkám, ale také ke stylu bydlení.

bydlení v přírodě

Bydlíte v panelovém domě na menším pražském sídlišti, máte dva malé syny a pro své budoucí miminko jste se rozhodli vyrobit kolébku. Čí to byl nápad?

Anna: Inspirovala mě jedna fotografie, na kterou jsem narazila na internetu. Na obrázku zářila krásná kolébka, která mi učarovala. Hned jsem si představila, jak v ní spinká náš budoucí chlapeček! Ukázala jsem obrázek manželovi, který je velmi šikovný, a navíc rád pracuje se dřevem, a poprosila ho, zda by nezkusil takhle parádní kolíbku vyrobit. Manžel souhlasil, a když ji dokončil, byla jsem nadšená! Vypadala totiž ještě lépe než ta na internetu.

dřevěná kolébka

Vyrobit kolébku není rozhodně jednoduchá věc. Jak jste postupoval?

Jan: Protože jsem pracoval zcela bez návodu, jen podle fotky, musel jsem si ještě před nákupem materiálu vše detailně promyslet. Poté bylo důležité přesně vše na připravené desky narýsovat. Postupně jsem všechny díly vyřízl a spárovkami spojil dohromady. Na rozdíl od kolébky z fotografie jsem přidal úložný prostor na peřinku a různé miminkovské věci. Nakonec jsem vše zafixoval přírodními laky. Manželka ušila na molitan do kolíbky povlak, přidala hvězdičkové dekorace a pak už jsme se jen těšili, až si v nové kolébce poprvé pohoupáme naše novorozeně.

Zní to tak, že už máte s výrobou nejrůznějších artefaktů jisté zkušenosti. Asi se nejedná o první věc, kterou jste zhotovil?

Jan: První byla ptačí budka, kterou jsme umístili na strom před dům. A po kolíbce pokračovaly další realizace, například dřevěná garáž s otevírací střechou pro naše dva kluky. Vše vznikalo zde v obývacím pokoji, protože nevlastníme žádnou dílnu ani garáž.

budka

Jak dlouho na opatovském sídlišti v Praze bydlíte a proběhly během let v bytě nějaké změny?

Jan: Manželka zde bydlí od třinácti let, já se přistěhoval před sedmi lety. Byt jsme pak upravili, všechny nenosné příčky šly pryč, zrušili jsme také nefunkční chodbičku mezi vchodem a pokoji, díky čemuž se vstupní prostor změnil v docela velkou halu. Stropy jsem pokryl sádrokartony, v kuchyni postavil barový pult. Také jsem položil nové podlahy a zabudoval vestavěné skříňky. Byt však stále čeká na celkové dokončení, chceme rekonstruovat kuchyň, koupelnu a toaletu. Bohužel při zaměstnání není moc času.

bydlení v přírodě

V jakém stylu bude pokračovat rekonstrukce?

Anna: Mám období, kdy se mi něco zalíbí a chci si to zařídit podobně, ale po čase mě osloví zase něco jiného a toužím po změně. Nejde však o nějaké radikální otočky o sto osmdesát stupňů. Líbí se mi v podstatě přírodní styl, a protože před lety frčela Provence, zařizovala jsem kuchyň, pokoj i lodžii v tomto duchu. Dnes si ale myslím, že se hodí spíše pro dům než pro panelákový byt. Proto bych v budoucnu chtěla kuchyň jednoduchou, víc do severského stylu. Spojení s přírodou je pro nás hodně důležité. Líbí se nám přírodní materiály, neutrální barevnost, ať už jde o dřevěný nábytek nebo textilie ze lnu a bavlny či dekorace, které si přineseme třeba jen z procházky v nedalekém lesoparku.

na stole

Šárka Dumbrovská

Šárka Dumbrovská, Miluje experimenty ve výtvarném umění i v interiérovém designu.

Věnuji se výtvarnému umění, baví mě experimentovat s materiály, miluji barvy a originální tvary. Inspirují mě a zároveň uklidňují muzea, galerie s uměním, zajímaví lidé, hory i rozkvetlé louky, moře, mystika, chuť oliv a bílého vína. Se zájmem sleduji novinky v kultuře, píši články a rozhovory o designu a architektuře.