Byt menších rozměrů situovaný do přízemí staršího domu nezní jako velká výhra. Nově zrekonstruované atypické studio však představuje výjimku. V loňském roce jej kompletně předělala dvojice architektů s cílem, aby bylo co nejjednodušší a přitom si zachovalo styl.
Výhody a nevýhody bytu v přízemí
Malé bytové studio s dispozicemi 1+1 a rozlohou 35 m² se nachází v přízemí domu ve starší zástavbě. Přestože o bydlení v přízemí bývá mnohem menší zájem a obyvatelé takových bytů si často stěžují na špatný výhled, větší hluk nebo menší soukromí, noví majitelé pořízení této nemovitosti nelitují. Obvyklé limity nízko položených bytů jsou v tomto případě totiž perfektně vyváženy samostatným vchodem a vlastní předzahrádkou. Majitelé si tedy na nedostatek soukromí nemohou stěžovat.
Individuální řešení pro atypický prostor
Před stěhováním, k němuž došlo minulý rok v dubnu, však musela proběhnout důkladná rekonstrukce, která nakonec vyšla zhruba na 400 tisíc korun. Návrh i realizaci majitelé raději svěřili do rukou odborníkům. Architekti Khrystyna Badzyan a Dmytro Sorokevych ze studia RE + design bureau přistoupili k úpravám velmi citlivě a promysleli přitom každý detail.
V rámci rekonstrukce se autoři návrhu pokusili propojit dva světy. Ten minulý, který se nesmazatelně otiskl do charakteru postarší budovy, a ten současný, moderní, který klade důraz na praktické a útulné uspořádání interiéru. Byt tak získal naprosto jedinečný styl. Kombinují se v něm odhalené cihly, cihly s barevným nátěrem, klasicky omítnuté stěny, zrenovované borovicové parkety, kov, beton i zrcadla. Zdánlivě nesourodé materiály přitom společně fungují velmi dobře. Netypické jsou také půdorysy místností i jejich uspořádání v bytě. Nepravidelné tvary a malá podlahová plocha si tak vyžádaly individuální přístup. Architekti proto sami navrhli veškeré vybavení interiéru přímo na míru atypickému prostoru, aby do něj každý kus nábytku perfektně zapadl.
Kuchyně srdcem domova
Do bytu se vchází přes příjemně krytý vnitřní dvorek. Hlavní vchod je od ostatních bytových jednotek zcela oddělený. Přes zádveří se vstupuje do prostoru kuchyně a jídelny. Jde o centrální místnost, odkud se vchází do všech ostatních místností. Jestliže se říká, že kuchyně je srdcem domova, pak tady to platí dvojnásob. Středobodem kuchyně se stal ostrůvkový stůl. Hraje roli pracovní plochy i jídelního stolu s možností zvýšení kapacity jeho rozložením. Nad stolem visí výrazný lustr, který podtrhuje originalitu prostoru. Dobré nasvětlení a použití dřeva skvěle vyvažuje jinak chladnější materiály, jako jsou kov, beton a cihly, takže kuchyně nakonec působí útulně a sympaticky.
Koupelna sází na luxfery
Z kuchyně se vstupuje i do koupelny. Místnost je to sice úzká, ale přesto poměrně vzdušná. Vděčí za to obvodové zdi, která sousedí s dvorkem před hlavními dveřmi. Právě odtud koupelna čerpá maximum denního světla. Nasává ho skrze skleněné tvárnice, které se v tenkém pruhu táhnou po celé délce zdi a přesahují až na zkosený strop.
Hodně úložného prostoru díky mezipatru
Naproti koupelnovým dveřím se nachází vstup do obývacího pokoje. Ten slouží jako společenská místnost s hlavními úložnými prostory a supluje i ložnici. Místo na spaní se nachází na zvýšeném mezipatru, pod nímž zbylo dost místa pro rohové vestavěné skříně. Celý byt včetně obývacího pokoje ladí hodně velkých ploch do tmavších odstínů, a přesto nepůsobí tísnivě. Zasloužily se o to dobře využité zdroje denního osvětlení, chytře umístěná zrcadla i živé květiny, které nechybí ani v jediné místnosti bytu.
Foto: RE + design bureau