Slyšíte nervózní tlukot na stěnu pokaždé, když ujedete s volume trochu doprava? Meli byste raději za stěnou obýváku někoho, komu hlasitější hudební produkce nebude vadit a třeba se ještě staví na drink? Jasně, ale jak to udělat? Sousedy si přece člověk nevybírá. Řešení je jednoduché. Založte si baugruppe.
Koncept komunitního bydlení, který se z Německa začíná šířit do dalších evropských zemí, není nijak složitý. Potřebujete k tomu partu podobně naladěných lidí a stavební pozemek. Na západ od nás se najde poměrně dost osvícených radnic, které poskytují baugrupperům volné pozemky za symbolickou cenu, nebo dokonce zadarmo, v České republice to zatím není moc zvykem. Při troše štěstí se ale i tady dají sehnat zajímavé pozemky za slušné ceny. Pak už stačí jen oslovit šikovného architekta a spolehlivou stavební firmu. Nakonec, když bude nejhůř, si můžete podstatnou část stavby udělat svépomocí.
Řeknete si, jak to chcete, a ještě ušetříte
Na rozdíl od klasiky, kdy si koupíte nový byt od developera nebo si na realitním trhu vyberete starší bydlení, má model baugruppe nesporné výhody. Sami si určíte, jak má váš budoucí bejvák vypadat. Vyberete si podlahy, sanitu a další vybavení, na kterém developeři nejčastěji šetří, a ještě vás to ve finále přijde na podstatně méně peněz. „Vychází to asi o pětadvacet až čtyřicet procent levněji, než když využijete služeb developera,“ vysvětluje
architekt Marek Kopeć. „Stává se třeba, že ušetřené peníze se nakonec ještě investují do společných projektů v domě, jako jsou kavárny nebo dětská hřiště, “ dodává Kopeć, který je přesvědčen, že baugruppe je koncept bydlení, který má budoucnost. Také proto se stal jedním z kurátorů výstavy BAUGRUPPE ist super!, která byla donedávna k vidění v Praze a od 7. května si ji budete moci vychutnat v brněnském Fóru pro architekturu.
Foto: Baugruppe.cz