Malometrážní byty a domky jsou v současnosti ohromně populární. Architekti a designéři se tak mezi sebou předhánějí, kdo navrhne a vytvoří co nejlepší design, přijde s nejchytřejším řešením úložišť a zvládne zorganizovat nejmenší obyvatelný prostor. Hranice možností se v jejich návrzích neustále posouvají kupředu a přesně to je na nich zajímavé.
Výborným příkladem toho, kam moderní technologie ve spojení s architekturou v této oblasti pokročily, je projekt estonské společnosti Kodasema. Jedná se o minidomeček s názvem KODA, jehož prototyp autoři představili na podzim roku 2015.
Unikátní je tím, že se na jeho vzniku podílela více než stovka expertů z různých oborů. Ti si dali záležet, aby vytvořili originální obydlí, které se může pochlubit ekologickou šetrností a recyklovatelností, dbá na zdravý interiér, je demontovatelné, snadno přemístitelné, a aby toho nebylo málo, může být i bleskově postavené.
Útulný interiér ze dřeva
KODA má otevřený interiér s mezipatrem, odděleným sociálním zařízením a technickou místnůstkou. Na obývací pokojík, ložnici, kuchyňský kout, toaletu se sprchou a technické zázemí nakonec stačilo jen těžko uvěřitelných 25 m².

Útulný dřevěný interiér
Interiér prototypu je obložený dřevem, takže působí hodně útulně. V centru přízemí je krémová pohovka s dřevěným stolečkem a plně vybavená kuchyňská linka ve výrazném černém provedení. Za ní je schovaná koupelna a „strojovna“. Do mezipatra se už vešlo jenom dvoulůžko s malou odkládací plochou.

Černá kuchyně
Energie má na rozdávání
Domek je navržený tak, aby co nejméně zatěžoval životní prostředí. K vytápění používá střešní solární panely a tepelné čerpadlo. S jejich pomocí se mu daří produkovat víc energie, než kolik sám stačí spotřebovat.

Zajímavé světlo na toaletě
Velmi tenké betonové zdi jsou perfektně zaizolované a doplněné transparentní čelní stěnou vytvořenou ze čtyř vrstev skla, která také kvalitně izoluje a přitom zajišťuje přísun denního světla i dokonalý výhled ven. Na noc je celou stěnu samozřejmě možné zastínit závěsem.
Bydlet jinak
Stavba, která může sloužit jako letní chatka, samostatná pracovna, plnohodnotný dům, nebo dokonce jako školní třída či kavárnička, myslí i na zdraví svých uživatelů. Pomocí elektricky řízené ventilace udržuje v interiéru čistý vzduch a správnou úroveň vlhkosti. Tady se plísní na stěnách bát opravdu nemusíte.
Jeden z autorů návrhu, Taavi Jakobson, vysvětluje, čím je KODA jiná: „Jedním ze současných problémů bývá, že v domě dochází k plýtvání strašlivého množství energie. Kvalita vzduchu v interiéru je společně se zdravím obyvatel naopak často přehlížena. Jsem ale přesvědčený, že to jde dělat i jinak, lépe.“
Postaveno za pár hodin
Všechny součástky domku jsou vyrobeny předem, takže kdo má k dispozici alespoň miniaturní pozemek s rovným povrchem a přípojkou na vodu a odpad, může bydlet za několik hodin. Architekti slibují, že domeček může stát za 7 hodin, a pak už se stačí jen nastěhovat.
A kdyby domek svého majitele přeci jen přestal bavit, může ho kdykoliv rozložit na jednotlivé kousíčky a přesunout jinam nebo ho zrecyklovat.
Foto: Paul Kuimet, Kodasema