Na biologický materiál, odpad nebo filtr jsme zvyklí, ale věřili byste tomu, že už existuje také první biologický dům? Postavili ho loni v dánském městě Middelfart z upcyklovaných přírodních materiálů, a pokud se tam vydáte, můžete se dokonce podívat i dovnitř.
Naprosto jedinečný projekt
Vzorový ekologický dům z bioodpadu navržený studiem EEN TIL EEN je skutečným světovým unikátem. Jedná se o pilotní projekt, jehož cílem je vzdělávat lidi v otázce znovuvyužívání přírodního odpadního materiálu pocházejícího ze zemědělství. Stavba stojí v ekoparku ve městě Middelfart a na jejím vzniku se dokonce podílelo i dánské ministerstvo životního prostředí. Uvnitř sice zatím nikdo nebydlí, ale v budoucnu by klidně mohl.
SLEDUJEME ŽIVĚ: Blogerka Markéta Venená si staví bydlení s lesem za zády. Buďte u toho!
Stavět se dá i z odpadu
Běžně užívané stavební materiály, jako jsou dřevěné panely z překližky nebo OSB desky, se podle autorů projektu dají plně nahradit upcyklací přírodních materiálů. Jde o velký krok dopředu, protože nyní se zemědělský bio odpad využívá především jako biomasa při výrobě energie. Ve velmi blízké budoucnosti by se ale slaměná a rýžová stébla, rákos, konopí, len, mořská tráva a další rostlinná vlákna z buničiny mohla místo spalování zpracovávat na kvalitní stavební materiál. Z něho pak klidně může vzniknout třeba moc pěkný rodinný domek, jaký stojí v Middelfartu.
Podívejte se, jak si šestičlenná rodina postavila za polárním kruhem ekologický dům z hlíny.
Stavělo se ze slámy, mořské trávy i lnu
V tomto konkrétním případě se stavělo hlavně z panelů lisované slámy, které tvoří konstrukci. Jako izolace pak posloužila vlákna z mořské trávy, lnu a dřeva. Fasádu tvoří ekologicky ošetřený dřevěný obklad. I střecha využívá přírodní materiál, je vyrobená z gumové membrány na bázi rostlin.
Elektřina díky slunci a slané vodě
Efektivní zacházení s energiemi patří mezi další přednosti bio domu. Počítá se solárním nabíjením fotovoltaických článků a pro výrobu elektřiny zvládá využít i slanou vodu. Umí také dobře nakládat s odpadní vodou, kterou čistí pomocí biologického filtru.
Bio dům jako skutečná alternativa
Na první pohled by si zřejmě nikdo ani nevšiml, že nejde o běžný dům, jakých ve městě vidíme tisíce. A přesně o to architektům šlo. Bio dům nechce jen ukázat, že se dá zdravě, ekologicky a udržitelně stavět nové příbytky za dostupné ceny. Chce také ukázat, že domy z bio odpadu svým vzhledem i funkčností obstojí i mezi cihlovými a dřevěnými konkurenty.
Půdorys jednoposchoďové stavby se člení na tři poměrně samostatná křídla. V prvním se nachází hlavní ložnice s přilehlou koupelnou, ve druhé jsou dva dětské pokoje s další koupelnou a ve třetím leží obývací pokoj s prosklenou stěnou a krásným výhledem. Všechna křídla propojuje centrálně umístěná kuchyně s jídelním koutem. Odtud se také vstupuje na velkou venkovní terasu.
Foto: EEN TIL EEN a Ventilationsvinduet