Co se dá udělat z nevzhledného třicetimetrového bytu s interiérem z osmdesátých let minulého století? Třeba designový apartmán pro mladé turisty, kterým se líbí nekonvenční a odlehčený design. Když to svěříte šikovným interiérovým designérům, jako jsou ti z budapešťského studia Position Collective, můžete se dočkat velmi příjemného překvapení.
Krásně odlehčený a otevřený interiér
Hlavním důvodem, proč se i v tak malém bytě cítíte dobře, je pocit volného prostoru. Bytoví architekti z Position Collective totiž interiér v maximální možné míře otevřeli a odlehčili. Těžkou šatní skříň například nahradili vzdušnou konstrukcí zapuštěnou do stropu, na které šatstvo jen tak volně visí, což působí velice uvolněně.
Spaní propojené s kuchyní
Jak si poradit, když nemáte dost místa na oddělené kuchyni a ložnici? Prostě je spojte dohromady a vytvořte z toho jednotný prostor opticky členěný pouze jednoduchou sítí z lan. Moc dobře vypadá postel na vyvýšeném pódiu, na které přímo navazuje kuchyňská linka a dřevěná stěna společná pro oba prostory.
Dobře schované úložné prostory
Fakt, že v bytě nevidíte jedinou volně stojící skříň, ještě nemusí znamenat, že tady nejsou žádné úložné prostory. Jen jsou šikovně ukryty ve schodech a boční stěně „spacího“ pódia místo toho, aby rozbíjely interiér.
Světlá koupelna na tmavém místě
Problém, jak zajistit dostatek světla koupelně zastrčené v hloubi bytu hned vedle vchodových dveří, vyřešilo mléčné sklo propouštějící přirozené světlo z hlavního prostoru bytu. Zbytek obstará umělé osvětlení a bílé obložení koupelny.
Foto: Balazs Glodi