Menu

Budou švédští studenti bydlet na vodě v domech vytištěných 3D tiskárnou?

Inspirace   |   22. 10. 2015   |   Autor: Klára Beščecová

Nedostatek prostoru pro výstavbu nových a cenově dostupných ubytovacích kapacit je problém, s nímž se potýká řada velkých měst. Originálně se jej pokouší řešit architekti ve Stockholmu. Rozhodli se totiž postavit plovoucí městečko pro studenty.

_pastedGraphic-1

S unikátním konceptem přišla místní architektonická kancelář Belatchew Labs. Krása se prý skrývá v jednoduchosti, tak i řešení nedostatku stavebních parcel je ve své podstatě jednoduché. Nové domy už zkrátka nebudou stavět na zemi, ale na vodních plochách, kterých je ve Stockholmu dostatek. Proč na ně tedy neumístit cenově dostupné a ekologicky šetrné ubytovny pro studenty a mladé lidi? Tak se zrodil nápad, který nese název SwimCity. Že nejde o úplné sci-fi, dosvědčuje fakt, že si projekt získal podporu švédské vládní organizace Boverket zabývající se bydlením a stavebním rozvojem. 

Voda jako pozemek i zdroj energie

V zásadě by měl tento typ ubytování znovu přivést k životu málo používaná přístaviště a nábřeží. K nim se přistaví budovy ve stylu kolejí, které tak budou vlastně plout na vodě. Architektonické studio, jež má projekt na svědomí, už dříve navrhlo několik energeticky úsporných řešení s ohledem na budoucnost. Ani SwimCity nemá být výjimkou. Voda by totiž měla posloužit také jako zdroj energie. Počítá se například s tepelným čerpadlem, jež odebírá teplo právě z vodního zdroje. 

_pastedGraphic-2

O stavbu se postarají 3D tiskárny

Na ekologii mysleli architekti z Belatchew Labs už při plánování stavebních prací. Celý projekt se chystají postavit z betonu recyklovaného ze stavebních zbytků a vytisknout 3D tiskárnami. Samotná stavba by měla být díky této technologii snazší, rychlejší, levnější, ekologičtější, variabilnější a účelnější pro bydlení. Právě variabilita bude pro SwimCity zásadní. Budovy by měly nabídnout řadu jednolůžkových pokojů, ale také prostory, které pojmou až osm nájemníků. Projekt počítá nejen s výstavbou kolejí, ale součástí komplexu by měly být také restaurace, kavárny a další veřejné prostory. Nájemníci si navíc budou moci před svým bytem zarybařit, zaplavat a v zimě i zabruslit. 

_pastedGraphic-3

Jestli se jedná pouze o utopický scénář, nebo budou mladí Švédové skutečně v dohledné době bydlet přímo na vodní hladině, to ukáže teprve čas. Nakonec, na vodě se bydlet dá, a v Číně už stojí dům, pro jehož stavbu natiskly materiál 3D tiskárny. Zda bude fungovat i spojení této neobvyklé kombinace v rámci jediného projektu, to se zatím budeme muset nechat překvapit. Novinky o projektu sledujte na stránkách studia Belatchew Arkitekter.

_pastedGraphic

Foto: Belatchew ArkitekterInhabitat.com 

Klára Beščecová

Klára Beščecová, Historička se slabostí pro moderní architekturu a design.

Vystudovala jsem soudobé dějiny, poté jsem se odstěhovala do menšího klidného městečka uprostřed krásné přírody, kde se věnuji psaní článků o moderní architektuře, designových trendech a zajímavostech, které upoutaly mou pozornost. Sama jsem dříve bydlela v několika podnájmech, možná právě proto si u interiérů velice cením nápaditosti, originality a vzdušných místností plných denního světla.