Menu

Buďte EKO a kompostujte přímo v bytě.

Inspirace   |   19. 3. 2019   |   Autor: Rudolf Král

Víte, že 40 % odpadu, který vyprodukuje vaše domácnost, je biologického původu? Opravdu se snažíte pro planetu něco dělat: chodíte nakupovat s plátěnými sáčky, nosíte si vlastní lahev na vodu, třídíte vedle plastů, papíru a skla i kov. Možná si dokonce vyrábíte vlastní kosmetiku, omezili jste živočišné produkty, nekupujete fast fashion, ale pořád si nevíte rady, co dělat s množstvím biologického odpadu, který se u vás doma vyprodukuje. Přitom řešení je velmi snadné a o poznání voňavější, než by se mohlo zdát.

I když to zní šíleně, kompostovat opravdu můžete elegantně i v malém panelákovém bytě bez balkónu či zahrádky. Nestojí to moc peněz ani námahy, zbavíte se elegantně veškerého bioodpadu a navíc můžete produkovat energii ve formě humusu, kterou vrátíte, třeba skrze vaše milované pokojovky, zpátky do oběhu. Vesmír bude zase o trochu blíž rovnováze. A jako bonus se zbavíte nepříjemného zápachu, který organické zbytky v koši na směsný odpad vytvářejí.

Interiérový květináč a akvárium v jednom. A ještě se slevou!

Chci vědět víc...
Interiérový květináč a akvárium v jednom. A ještě se slevou!

Vermikompostér

Žížaly se mohou stát skvělými pomocníky při kompostování v bytě. A pozor, skutečnost je mnohem méně odpudivá, než si možná myslíte. Vermikompostování je velmi oblíbenou metodou kompostování rozšířenou po celém světě. Domácí kompostéry se dají sehnat snad ve všech myslitelných velikostech a designech. Obavy z toho, že vám kompostovací nádoba udělá z vašeho pečlivě vybalancovaného interiéru paskvil, tedy vůbec nejsou na místě. Naopak, designový kousek může váš domov ještě zútulnit. Na založení domácího vermikompostéru toho potřebujete opravdu málo. Stačí jen vhodná kompostovací nádoba, žížaly a už vesele kompostujete. Jediné, na co je třeba si dát pozor, je výběr těch správných žížal. Ne všechny druhy jsou totiž pro kompostování vhodné. My doporučujeme hlavně žížalu hnojní, kterou můžete běžně najít na zahradě v kompostu. A pokud chcete mít opravdu rychlý a živý kompost, můžete si také sehnat speciálně vyšlechtěné kalifornské žížalí hybridy, které se s organickým odpadem vaší domácnosti poperou o poznaní rychleji a efektivněji. 

Elektrický kompostér

Pokud myšlenku žížal v bytě opravdu nepřenesete přes srdce, ale pořád byste se do kompostování rádi pustili, elektrický kompostér je řešení přesně pro vás. Jedná se o tichého a elegantního pomocníka do vaší kuchyně. Už za tři hodiny můžete mít hotový kompost třeba ze slupek od brambor. Zcela bez zápachu a šetrně k životnímu prostředí. 

 

Co kompostovat:

Organické zbytky

Kompostovatelné obaly od jídla a pití

Papírový odpad (kromě křídových a voskovaných papírů)

Veškerý kuchyňský odpad včetně masa a oleje

Čajové pytlíky

Vlasy

Co do kompostu nepatří:

Nedopalky z cigaret

Žvýkačky

Kosti

Dětské jednorázové plenky

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.