Architekti vymýšlejí zvlášť neobyčejná řešení hlavně u rekonstrukcí objektů, které původně vůbec nebyly určené k bydlení. Právě takový typický nebytový prostor představovala i bývalá vodní nádrž umístěná na střeše čtrnáctipatrové rezidenční budovy v centru Londýna. Přesto v ní vznikl naprosto nevšední dvoupokojový byt rozčleněný na tři podlaží.
Z obyčejného vodojemu neobyčejný penthouse
Funkcionalistický penthouse s retro prvky navrhlo architektonické studio Brian Heron Architects z dávno vysloužilé střešní nádrže. Vodojemy se do nejvyšších míst mnohapatrových bytových domů umísťovaly kvůli málo efektivním čerpadlům, která v minulosti nebyla schopna zajistit dostatečný tlak vody pro domácnosti v tak vysokých budovách.
V některých městech, typicky třeba v New Yorku, se vodní nádrže na střechách udržely dodnes. Dávno už ale nejsou nezbytností, a mnoho z nich tudíž ze střech domů zmizelo. Kousek od nejužšího londýnského centra sice na vrcholu modernistické budovy Keeling House z 50. let minulého jedna taková nádrž zůstala, ale vodu byste v ní už nenašli. Teď se tam bydlí.
Máte rádi netradiční řešení bydlení? Podívejte se na slaměný dům, který si jeho majitelé postavili kousek za Prahou.
Dokonalý výhled na celý Londýn
Samostatně stojící vodojem má pravidelný tvar. Dvě jeho protilehlé stěny jsou po celé výšce prosklené a orientované směrem na východ a západ, takže každé ráno i večer zaručují nádherné výhledy. Do interiéru s dispozicemi 2+kk díky nim vstupuje i záplava denního světla, a přitom se v něm ani během léta nedrží příliš velké teplo.
Až do posledního patra Keeling House jezdí výtah, dál musejí noví majitelé pešky po ocelových schodech. Vstup do bytu leží až v 16. patře, kde se nachází pouze malá předsíňka s věšákem a botníkem. Pak se stoupá po zastřešeném schodišti o další patro výš. V 17. podlaží se otevírá hlavní společenská místnost spojená s kuchyní. Kvůli soukromí tu má část oken výplně z mléčného skla a vertikální žaluzie, o luxusní výhledy na Londýn ale majitelé nepřišli.
V hlavní roli OSB desky
Nepřehlédnutelnými obklady z OSB desek architekti zvýraznili stěny, stropy i část nábytkového vybavení. Po stropě i zdech se ještě navíc plazí přiznané elektrické rozvody. Při zařizování interiéru byli architekti opravdu hodně otevření a v duchu funkcionalismu nezapřeli ani spoustu dalšího vybavení včetně otevřených kuchyňských polic, různých drátěných a dalších úložných systémů na stěnách a nebáli se ani odhalených odtokových souprav pod dřezem a umyvadlem.
Ložnice v 18. podlaží
Nejvyšší patro je označené číslovkou 18 a slouží jako rodinná ložnice a koupelna. Manželskou postel zvyšuje platforma, v níž jsou zabudované úložné prostory i dětská postýlka ve stylu palandy. V přilehlé koupelně mají majitelé k dispozici čtvercovou vanu, která se dá používat jako sprcha.
Někdo bydlí v bývalé vodárně, jiný si zase užívá parádní studio předělané z někdejších kanceláří.
Atypické bydlení pro mladou rodinu
Eklektický interiér v sobě mísí různé prvky. Koupelna se svou sanitou hlásí k minimalismu. Beton, kov i část vybavení zase odkazuje k funkcionalismu. Doplňky i nábytek balancují mezi moderním a retro stylem. Divoká kombinace výrazných motivů na textiliích, křiklavých barev a typické textury OSB desek aplikované na tak velké ploše určitě nebude vyhovovat každému. Co ale jeden považuje za zbytečnou všehochuť a zdánlivou neuspořádanost, druhý vidí jako originalitu a volnost. A právě do druhé kategorie se řadí i současní majitelé, kteří byt koupili jen krátce po jeho dokončení.
Foto: Brian Heron Architects