Menu

V karavanu místo na koleji

Inspirace   |   12. 12. 2017   |   Autor: Dominika Zmítková

Život ve městech je poslední dobou hektický a stresu neubývá. O to více se lidé chtějí přiblížit bydlení v přírodě. V Americe jim na to někdy stačí i 14 m2 na kolečkách. Nejsou daleko od velkých měst a jejich oblíbenost stále stoupá.

Z absolventského projektu povolání

Na začátku byl projekt několika studentů architektury na Harvardu, kteří se rozhodli zakončit školu netradičním projektem mini-karavanů fungujících jako praktické malé hotýlky. První veřejná zmínka o něm byla k vidění v americké verzi pořadu Den D, kde lidé předkládají své obchodní nápady potenciálním investorům výměnou za určitá procenta společnosti.

Místo přecpané koleje útulný karavan

Takových návrhů karavanových hotýlků vzniklo v projektu GETAWAY celkem šest. Ačkoliv jsou v provozu zatím jen dva (model OliviaLorraine), slaví velký úspěch. A přitom tento nápad vznikl díky jednoduché snaze trochu ušetřit a žít podle svého — ne na přecpaných kolejích nebo platit vysoké nájemné studentských bytů. Milennial Housing Lab, jak si skupina říká, si přesně proto vytvořila malý, ekologicky šetrný domek na kolečkách. Vzali už existující obytný prostor obyčejného karavanu a přestavěli jej na luxusní bydlení. Na ploše jen 14 m2 tak najdeme koupelnu, záchod, více než jednu postel i kuchyňku.

Zelené dřevěné bydlení

Projekt je velice šetrný k životnímu prostředí. Díky tomu, že se jedná o tak malý prostor, navíc obložený dřevem (konkrétně břízou a borovicí), které udržuje teplo, není potřeba topit tolik jako ve zděných budovách. Každý karavan obsahuje i malá kamínka, která jej za chvilku vytopí. Ale na životní prostředí se tu myslí i v jiných směrech. Méně použitého materiálu a méně odpadu, méně spotřebičů, a tudíž méně nevyužité energie. Což nepomáhá jen životnímu prostředí, ale i naší peněžence. Vše je poháněno sluneční energií, kterou karavany získávají díky solárním panelům na střeše.

Příjemná dovolená

Pojízdnou chatku si zájemci mohou rezervovat na zkoušku na jednu noc, přijde je to v přepočtu za necelých dva a půl tisíce korun. Zatím není určena vyloženě k trvalému bydlení, studenti ovšem doufají, že se jim podaří další modely navrhnout tak, aby se z nich stala trvalá bydliště.

FOTO: businessinsider.com, archdaily.com, zefirka.net

Dominika Zmítková

Dominika Zmítková, Dítě ze stavařské rodiny, které by jednou rádo bydlelo v bytě s vysokými stropy.

Zbožňuji umění a design, možná i proto toužím po velkém bytě s vysokými stropy. V naší rodině je spousta stavařů, proto jsem s tématikou budování, stavění a zařizování domů či bytů spjata už od dětských let. Své hnízdečko bych chtěla mít jemné, jednoduché jen s pár výraznými stylovými kousky, které díky tomu vyniknou.