Chcete žít mimo panelák, na kousku pozemku a s minimálními pořizovacími náklady? Potom by pro vás mohl být mobilní domek dobrou volbou. Dříve než se pro něj naprosto nadchnete, pojďme si projít jeho výhody i nevýhody.
VÝHODY
Nízké vstupní náklady
Pořizovací cena celoročně obyvatelných mobilních domků, tedy těch, které jsou již kvalitně zatepleny a uzpůsobeny pro celoroční užití, startuje u čtvrt milionu korun. Mobilní domek je přitom pak již vaším majetkem, který můžete kamkoliv převézt a využít jak k bydlení, tak třeba i později jen k rekreaci. Ve srovnání s cenou klasických bytů za tyhle peníze neseženete ani garsonku.
Rychlost instalace a nulové daně
Při pořízení mobilního domu můžete klidně ráno nakoupit a večer už sledovat televizi ve vlastním obýváku. Na rozdíl od klasických rodinných domků nebo i chat z mobilního domu navíc neplatíte žádné daně ani správní poplatky.
Možnost snadného přemístění
Pokud se budete chtít stěhovat třeba za prací, můžete si vzít mobilní dům s sebou, což u klasického nepřipadá v úvahu. Stejně tak se tahle jeho vlastnost hodí v případě hrozící přírodní katastrofy, například povodní.
NEVÝHODY
Skromné prostory
Při bydlení v mobilním domě rozhodně nepočítejte s tanečním parketem uprostřed obýváku ani čtyřmi šatnami na skladování věcí. Mobilní domky sice existují i ve velikostech 4+kk, pokud jde o čtvereční metry jsou ale vždy maximálně skromné. Na druhou stranu výrobci již dotáhli k dokonalosti umění využití prostoru, a tak budete mnohdy překvapeni, co všechno se vejde například do 40 metrů čtverečních.
Pozemek musí být určen k bydlení
Zapomeňte na představu, že si někde pronajmete nebo koupíte kus louky a přitáhnete si tam mobilheim. Pozemek totiž musí být veden v územním plánu jako vhodný k bydlení a vy musíte získat od stavebního úřadu souhlas s umístěním mobilního domku. Další nároky už vyplývají ze samotné podstaty mobilheimu, takže by pozemek měl být dostupný pro transportní vozidlo a rovný (minimálně v rozsahu potřebném pro půdorys domu).
Sítě v dosahu
Mobilheimy se většinou přivážejí na nezasíťované pozemky, takže ve většině případů je nutné myslet na nezávislé alternativy, jako je studna, agregát na výrobu elektřiny, sluneční kolektory, propan-butanová láhev pro vytápění, vaření a ohřev vody, topení pevnými palivy a atd. Odpad lze svádět bez obtíží do žumpy, její vybudování ale musíte ohlásit stavebnímu úřadu.
Foto: inhabitat.com, youtube.com, oklahomamobilehomemoving.com, adriatic.hr, criticalcactus.com