Rodina Apellových si svůj nový domov vybudovala v nezvyklé lokalitě. Industriální oblast s dlouhou loďařskou a ocelářskou historií se sice na první pohled nezdá jako vhodné místo k bydlení, při bližším prozkoumání ale zjistíte, že přeměna starých garáží v Amsterdamu byla trefou do černého. Rodina získala v centru města spoustu místa za super cenu.
Z továren se stávají neotřelé lofty
Městská čtvrť Eastern Islands sloužila už od 17. století jako přístavní oblast vyhrazená lodnímu průmyslu. O několik desetiletí později se ještě připojilo ocelářství, což místu nevyhnutelně vtisklo industriální podobu. Dominantou byly obrovské tovární haly, skladiště, garáže a další průmyslové budovy. Nyní Holanďané přistoupili k renovaci této čtvrti a staré budovy, které nepřímo vyzývají k přestavbě na populární lofty, začali upravovat k bydlení.
Perfektní byt pro mladý pár s dítětem
Oblast Eastern Islands se nachází v těsné blízkosti centra Amsterdamu. Navzdory tomu se jí ale až do dnešních dnů daří zachovávat si poklidnější charakter maloměsta. To byl společně s příznivou pořizovací cenou pozemku jeden z hlavních důvodů, proč se mladý manželský pár rozhodl svého potomka vychovávat právě tady.
Přestavbu garáže navrhla samotná majitelka
V bývalé průmyslové zóně si manželé vyhlédli halu o velikosti 115 m², která dříve sloužila jako garáž. Na rekonstrukci velkého industriálního prostoru si troufla majitelka a zároveň také architektka Renée Appelová. Do úprav, trvajících plné tři roky, se pustila už v roce 2012.
Otevřený prostor zůstal otevřený
Interiér s téměř čtvercovým tvarem Renée rozvrhla do tří hlavních obytných zón. První z nich je kuchyně, srdce domova, pyšnící se dominantou celého prostoru – šest metrů dlouhou kuchyňskou linkou z mramoru, do níž se promítají typické industriální prvky. Kuchyně s jídelnou jsou orientované do prosvětlenější a zároveň i rušnější části domu sousedící s ulicí.
Druhou část loftu tvoří obývák s knihovnou a pracovnou. Poslední důležitá zóna domu by se dala nazvat klidová. Je zasvěcená hlavně synovi majitelů loftu. Slouží tedy jako hrací koutek, na nějž z jedné strany navazuje dětský pokojíček a ložnice, a z druhé strany se otevírá do zahrádky za domem. Ta pro celou rodinu představuje únik před městským koloběhem.
Za málo peněz hodně muziky
Co se interiérového designu týče, všude je znát snaha zachovat volný prostor i odkaz původního místa, a přitom příliš nezatížit rodinný rozpočet. Industriální inspirace je cítit například ve volbě materiálů. Zůstala tak zachována původní betonová podlaha, své místo si tu vydobyl také kov. Chladné vyznění materiálů a surových povrchů se snaží rozptýlit doplňky a barvy.
Retro dekorace, které neomrzí
To nejlepší na závěr. Jestli si na něčem dala autorka interiéru opravdu záležet, pak to byly dekorace. Recyklovaný nábytek se dokonale hodí k industriálnímu stylu. Retro doplňky zase oživují rozsáhlé plochy stěn a podlah v neutrálních barvách. Ať už jde o věšák z kovových trubek, vintage kufr místo konferenčního stolku, kajutové okénko v koupelně nebo komodu ze starých schránek, všechny tyto originální doplňky dávají prostoru nádech jedinečnosti.
Foto: Mathieu van Ek