Menu

V bytě po babičce najít sebe sama

Jak bydlím já   |   16. 4. 2019   |   Autor: Pavlína Jelínková

Kristýna žije v útulném malém bytě 1+1 na pražském Žižkově. Byt má po babičce a až za pár let půjde do vlastního, budou se sem stěhovat její rodiče. Jak naložit s prostorem, do kterého nemůže Kristýna příliš zasahovat? Dá se vytvořit harmonické místo k žití, zapracovat do něj rodinné vzpomínky, respektovat minulost a žít v přítomnosti? Jak se popasovat s tím, že má úplně jiný vkus než její rodiče a prarodiče?

kuchyň s dřevěným stolem

Černobílá klasika se v malém interiéru vyplatí.

Od každého trochu

Obyvatelka bytu, který jsme měli to štěstí navštívit, tenhle náročný úkol zvládla. Obyčejné dveře a starou kuchyňskou skříňku natřela jednolitou šedou barvou a tím je perfektně začlenila do interiéru. V kuchyni na podlaze leží chytře zvolené PVC, jehož pořizovací cena byla opravdu příznivá a až ho jednou vyhodí, nebude jí to líto.

Jak rychle naspoříte na vlastní vy?

Chci vědět víc...
Jak rychle naspoříte na vlastní vy?

Co tvoří domov

Mezi kuchyní a pokojem stála historicky stěna, ale Kristýna se rozhodla oba pokoje propojit a získat tak víc prostoru. Ložnici tedy má vlastně v obýváku, ale díky dobrému členění prostoru to vůbec ničemu nevadí. Staré parkety přebroušením získaly nový lesk a celý prostor zútulňují.

ložnice

V Kristýnině bytě má prostor staré i nové.

Obklopeni vzpomínkami

Větší stavební zásahy sice v Kristýnině bytě nepřicházejí v úvahu, i tak si ale vytvořila prostor, ve kterém se cítí dobře. Své místo tu mají vzpomínky z cest, dekorace po babičkách, oblíbená fotografie Tomáše Vrány nebo vlastnoručně vyrobené lapače snů a obrázky přátel. Vyvážený mix starého a nového na nás udělal dojem.

květina a dřevěná krabička

Maličkosti, které tvoří duši.

Zalité sluncem

Velkou výhodou žižkovského bytu je dostatek světla. To je pro jeho obyvatelku významným zdrojem energie. Když je její „hnízdo“ zalité sluncem, připadá jí nejútulnější. Sama Kristýna přiznává, že kvůli tomu musí často mýt okna, protože v přímém slunečním světle je vidět každá čmouha. Dokonce nám poradila svůj tajný trik, který používá při mytí oken ona. Když přidáte pudinkový prášek do vody, jde to prý mnohem snáze. Zkuste si vyrobit i prací prášek.

kuchyně

Malebné žižkovské výhledy pro městské snílky.

Relax zóna v srdci města

A do čeho jsme se na návštěvě u Kristýny nejvíc zamilovali? Určitě do jejího citu pro kombinování a hlavně do jejího skvělého nadpozemského balkónu, který je útulný a skvěle nadekorovaný a vybízí k večernímu romantickému posezení u vína. Prostě sen.

teráska u bytu

Odpolední káva nebo večerní dvojka.

Pavlína Jelínková

Pavlína Jelínková, Autorka se slabostí pro udržitelná řešení, upcyklaci a DIY

Jsem městský člověk, který se cítí dobře obklopený zelení. Věřím, že harmonický a funkční interiér se dá vykouzlit za minimum peněz. Baví mě vdechovat odepsaným věcem druhý život a vracet je do oběhu. Inspirují mě lidé, kteří se nebojí „šlapat přes čáru“.