Menu

Český soběstačný dům finišuje. Dveře otevře v létě

Inspirace   |   25. 12. 2020   |   Autor: Anna Jurečková

O projektu Český soběstačný dům jsme psali, když se stavěl. Nyní už je skoro hotový a nás zajímalo, jak se projekt vyvíjí, jak technologie fungují v praxi nebo kdy otevře dveře veřejnosti.

To nejlepší, co české udržitelné stavitelství nabízí.

Koncept domu závislého pouze na zdrojích, které si sám vyrobí, se začal rýsovat zhruba před čtyřmi lety. Nápad stojí na myšlence souladu s přírodou, výrobě vlastních zdrojů a chytrém hospodaření s vodou a energií. Žádné inženýrské sítě, žádné plýtvání.

Jasné obrysy dostal na podzim roku 2019, kdy byla zahájena stavba v roztroušené zástavbě Hodslavského potoka u Lipna nad Vltavou. A i když ještě není zcela hotovo, dnes už si domek v jižních Čechách sám vyrábí a ukládá elektřinu. „Akorát jsme dobílili podkroví a zapojili radiátory Laurens. Stavba se pomalu začíná podobat domovu,“ uvádí Karolína Podruhová.

Před více než rokem byla zahájena stavba soběstačného domu u Lipna.

Posouvání hranic technologií

Technologie jsou základním stavebním kamenem jedinečného domu. Jejich využití je pro soběstačnost budovy nezbytné. Cílem projektu není jen samotná stavba energeticky nezávislého domu, ale především posouvání hranic výrobních postupů a energetiky, objevovat nové vychytávky a urychlit nástup technologií do našich domovů.

„Nejzajímavější na celém procesu byl vývoj technologií. Pořád nás něco překvapovalo, pozitivně i negativně. Ale to nás na tom bavilo nejvíc. Náš dům je vlastně taková zimní expedice, blížíme se k vrcholu, ale chvilku nám po cestě mrzly palce u nohou,“ popisuje Karolína, která je součástí projektu od úplného začátku.

Anna s Ondřejem se zase pustili do výroby tiny housu.

Zakladatel projektu Pavel Podruh.

Soběstačnost v praxi

„Co se technologické stránky týče, máme zapojené solární panely s řídicím rozvaděčem, střídači a bateriemi. Naše malá solární elektrárna funguje a my každý den přes aplikaci kontrolujeme, kolik vyrábíme. Je vzrušující si rozsvítit večer světlo a vědět, že všechna energie je jen ze sluníčka. Máme také čerstvě finálně připojenou vodu z vrtu a dešťové nádrže, včetně veškeré filtrace. Pánové z Envipuru odvedli skutečně skvělou práci.“

Máte taky v hlavě ten svůj projekt vysněného bydlení? Pomůžeme vám ho realizovat.

Chci vědět víc...
Máte taky v hlavě ten svůj projekt vysněného bydlení? Pomůžeme vám ho realizovat.

Nové nápady, moderní materiály, inovativní technologie.

Zapojit chybí už jen kotel. Na ten by mělo dojít v nejbližších dnech. „Veškeré topné prvky včetně akumulační nádrže jsme využili od české firmy Regulus. Brzy už tedy začneme topit a budeme se věnovat interiéru. Jak moc je vše v praxi funkční, se dozvíme hned vzápětí, ale v tuto chvíli to vypadá vše dost slibně,“ dodává. Stavba je tak připravena na zimu, která je kvůli nedostatku slunce pro provoz domu přece jen náročnější.

Vytvořit novou generaci

Inovativní a komplexní koncept, jakým Český soběstačný dům je, vyžaduje špičkové profesionály, ale i neotřelé nápady a mladé talenty. Podle zakladatelů je také potřeba vytvořit generaci lidí, kteří budou se zdroji nakládat jinak, lépe. Proto již v roce 2016 byla vyhlášena soutěž pro studenty architektury. Od té doby se akce každý rok s různými zadáními opakuje a jedná se o největší studentskou architektonickou soutěž svého druhu v ČR. Návrhy účastníků jsou poté zdarma poskytnuty veřejnosti.

Cílem je, aby měl ze stavby užitek maximální počet lidí.

A jak je to s financováním celého projektu? „Většinu peněz jsme si našetřili a také použili. Zároveň jsme měli štěstí a nadchli do společné práce velkou řadu technologických firem, bez kterých by to nešlo. Dokázali jsme tak i něco ušetřit. Je to vlastně takový crowdsourcingový projekt, a tak bude vlastně v budoucnu i fungovat.“

V roce 2017 se hlavním partnerem Českého soběstačného domu stala Hypoteční banka. Díky tomu bylo možné například rozšířit soutěž a zvýšit odměny studentům.

Hlavní architekt a projektant Vojtěch Lichý.

Ukázat, že to jde

„Říká se ‚nikdy neříkej nikdy‘, ale v tento moment neplánujeme stavět soběstačné domy,“ odpovídá Karolína na otázku ohledně plánů do budoucna. „Chtěli jsme ukázat, že to jde a že dům může fungovat naprosto soběstačně bez velkých újem na komfortu, na který jsme už dnes zvyklí a nechceme se ho vzdát. Po otestování domu a vychytání chyb zveřejníme celý projekt a jeho fungování zcela zdarma na našem webu. Může si ho replikovat, nebo se alespoň částečně inspirovat, kdokoli bude chtít.”

Spoluzakladatelka Karolína Podruhová, která má na starosti komunikaci a fotografie.

Na jaře dům ještě čekají menší dodělávky, jako fasáda, zahrada nebo terasa. Covidová situace stavbu trochu pozdržela, ale v létě 2021 by měla přivítat první návštěvníky. Aktuality můžete sledovat na Facebooku nebo na Instagramu.

Foto: Karolína Podruhová

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.