Mladá žena, která žije na ostrově Tchaj-wan, jezdí často do zahraničí a kvůli pracovním povinnostem tráví víc času na cestách než doma. Z toho důvodu si minulý rok za svůj nový domov zvolila malinký byteček, v němž po návratu z cest vždy zaručeně najde dvě věci, po nichž touží ze všeho nejvíc: teplou vanu a rozestlanou postel.

Patro pod kterým se ukrývá kuchyně
Sehnat v čínské metropoli Tchaj-pej kvalitní bydlení za dostupnou cenu není žádná legrace. Podle nedávného průzkumu, který porovnává současnou bytovou situaci s předchozím desetiletím, to mnozí Číňané řeší stěhováním do menších bytů. Trendu mikrobydlení si proto čím dál častěji všímají také designéři, kteří se snaží, aby malé interiéry obstály mezi zájemci po funkční i estetické stránce.

Světlý interiér
Malý byt zachránilo mezipatro
Na praktické vybavení a pěkný design dbá i architektka ze studia A Little Design, na niž se v roce 2015 obrátila single cestovatelka z Tchaj-wanu. Přizvala ji k renovaci vybydleného bytu s rozlohou pouhých 22 m². Tento prostor je sice menší než mnohé hotelové pokoje, má ale jednu obrovskou výhodu – tři metry vysoký strop. Bez něj by se do interiéru nevešlo mezipatro a celé zařizování by bylo ještě o poznání náročnější.

Ložnice v patře
Klientka se do procesu zvelebování bytu, laděného do příjemné kombinace bílé barvy a dubového dekoru, zapojila velmi aktivně. Od začátku měla totiž jasnou představu, jak by její nový domov měl vypadat a jaké nároky musí splňovat.

Příjemné posezení ve výklenku
První přání: koupelnový relax
Jako první musel z bytu pryč sprchový kout. Jeho místo v koupelně obsadila vysněná vana, ke které přibyl bojler na ohřívání teplé vody. Jiná možnost nebyla. Tchajwanské úřady totiž zakazují používání zemního plynu v uzavřených prostorech bez balkónů (což je i případ tohoto bytu) a průtokový ohřívač vody by celou vanu teplou vodou nenaplnil.

Koupelna s vanou
Druhé přání: pohodlné spaní
Druhé přání se týkalo pohodlného spaní. Miniaturní verzi ložnice designérka zasadila do nově vytvořeného mezipatra. Aby ušetřila co nejvíce místa, umístila pohodlnou matraci přímo na zem. A díky šetrnému zacházení s prostorem tu nakonec zbylo ještě pár centimetrů na malinký pracovní koutek.

Miniaturní ložnice v patře
Třetí přání: vestavěný nábytek
Třetí bod zadání klientky směřoval k úložným prostorům. Na těch si dala zvlášť záležet. Protože ráda a často cvičí, potřebovala si s jejich pomocí v bytě vyčlenit volný prostor pro sportovní aktivity.
Veškerý nábytek, který bylo možné instalovat napevno, designérka skutečně připevnila ke stěnám. Kuchyňskou linku pak plně integrovala do výklenku naproti koupelně. Dále zvolila nenápadnou vestavěnou skříň, která se postarala o uskladnění veškerého oblečení. Nad ní se našel prostor pro policovou knihovnu přístupnou z mezipatra i ze žebříku. Další úložné prostory schovala pod schodiště do mezipatra a pod gauč, jenž tvoří relaxační zónu zasazenou do niky pod oknem.

Úložné prostory schované pod pohovkou
Čtvrté přání: jídelní koutek bez kompromisů
Když majitelka bytu zadávala poslední požadavek, pamatovala na pohodlí při jídle. Mnozí Tchajwanci na něj zapomínají, a večeři pak hltají na gauči.

Jídelní stůl
Designérka pro omezený prostor navrhla perfektní řešení. Zvolila dva užší dřevěné stoly, které mohou zůstat přiražené ke zdi nebo vysunuté do prostoru podle toho, zda majitelka zrovna chce pohostit návštěvu u prostřeného stolu, nebo si potřebuje uvolnit střed obývacího pokoje kvůli cvičení.
Foto: Hey! Cheese