Menu

Chataření je opět v kurzu

Inspirace   |   23. 4. 2019   |   Autor: Zuzana Bohdalová

Klimatické změny a globální problémy nás nutí více se zaměřovat na způsoby naší spotřeby energií a materiálů. Chceme-li se v tomto směru postarat o své bydlení, volíme ekologičtější trvale udržitelné stavby s téměř nulovou spotřebou energií. Podobný trend už nějakou dobu vládne na severu Evropy, hlavně ve Skandinávii, kde se rozšířil i na rekreační bydlení, na chaty uprostřed přírody.

letní domek ve Skandinávii

Foto: Ake Eson Lindman, Exteriér letního domu ve Skandinávii, konkrétně v Lysekil ve Švédsku.

Co jsou to trvale udržitelné chaty

Za absolutní nutnost udržitelnosti staveb tohoto typu je považována šetrnost k přírodě a nízká uhlíková stopa. Důležitý je i strategický návrh chat. Důraz je kladen na správnou orientaci domu a šetrné využití materiálů. Ty by měly co nejvíce souznít s přírodou. Trvale udržitelné stavby, ať už domy, nebo chaty, zároveň garantují bezpečnost a ochranu zdraví svých obyvatel.

Jak docílit snížení spotřeby energií 

Architekti často řeší snížení uhlíkové stopy a také šetrnější využití materiálů tím způsobem, že navrhují chaty v kompaktních tvarech a využívají materiál dodaný z místních zdrojů. Ten je použit tak, aby jako plášť budovy poskytoval chatě ty nejlepší tepelné vlastnosti. V udržitelných domech žijí i Češi, přečtěte si jejich příběh.

moderní chata

Foto: designthefurniture.com, Trvale udržitelná chata s nulovými emisemi a masivními fotovoltaickými panely

Vhodná orientace chaty je také důležitá

Důležitá je i strategická orientace budovy, kdy její umístění na vyvýšeném místě obvykle otevře i fantastický výhled do okolní krajiny. Další posilou v udržování správné tepelné pohody je vnější zastínění. Jeho úkolem je v letních měsících vpustit do objektu světlo, ale teplo zanechat před jeho okny. Víte, že bydlet můžete i v domě z kartonu?

Za peníze ze stavebního spoření se do lesa můžete rovnou odstěhovat.

Chci vědět víc...
Za peníze ze stavebního spoření se do lesa můžete rovnou odstěhovat.

Obvykle používané systémy vytápění 

  • Solární systémy
  • Využití geotermální energie 
  • Fotovoltaika –  solární panely 
  • Tepelná čerpadla
  • Stavby kryté zeminou pro lepší tepelnou izolaci 
  • Podlahové vytápění 
  • Krby
prázdninová chata

Foto: inhabitat.com, Udržitelná prázdninová chatka v Limburku, v Hesensku na řece Lahn

Modulární nábytek lze různě modifikovat 

Jistě jste si již sami všimli, že moderní chaty jsou nejen výsledkem snahy snížit dopad samotné stavby na životní prostředí. Jsou to také nápadité interiéry prakticky vybavené všestrannými konstrukčními prvky. K těm patří hlavně modulární nábytkové kusy. V nich se místa na spaní přes den mění na lavice a stoly. Jindy je možné různě uspořádat pohyblivé bloky tak, aby z nich vznikly třeba stoly nebo schody. Vnitřní modulární vybavení je vždy konstruováno tak, aby maximálně plnilo momentální potřeby uživatel chaty. Stejně rychle se dá upravit, když chcete na chatě přivítat větší množství hostů a udělat party. 

Je-li i vaším cílem vybudovat si moderní rekreační prostředí, které bude životaschopné, trvale udržitelné a výborně zapadne do okolní přírody, nezapomeňte oslovit ty správné lidi. Vsaďte na ty, jejichž ideálem je šťastný a dlouhý život nás i dalších generací. Život, jenž se blíží ideálům společného soužití člověka s přírodou.  

Zuzana Bohdalová

Zuzana Bohdalová, Žije si na volné noze a má ráda interiéry vyzařující originalitu.

Život je o plnění snů. Jedním z mých snů je práce, která by mě naplňovala a bavila. A právě kombinací pozice freelancerky a redaktorky v oblasti bydlení a designu, jsem si hned dva ze svých snů splnila. Mou hnací silou je bezmezná víra v to, že každý má možnost si vytvořit život takový, jaký chce. A začít můžeme třeba rovnou doma, u svého bydlení.