Menu

Co u vás doma poletí v roce 2019? Korkové špunty a baculaté lenošky

Inspirace   |   23. 10. 2018   |   Autor: Rudolf Král

Nebojte, nejde o letecký den, ani žádný jiný stěhovací fičák. Pokud máte svoje staré věci rádi a nechcete je zatím hodit do sběru, pak vás nejspíš uklidní čerstvá zpráva, že vaše dětské čmáranice i léty zašlé diplomy a suvenýry z táborů budou v příštím roce patřit mezi dekoratérské trendy. Jaké další designové prvky udělají z vašeho bytu výkřik poslední módy?

Kulaťoučké i zakulacené

Oblé křivky sluší nejen ženám, ale i interiérům. Zakulacené válendy, taburety nebo konferenční stolky v organických tvarech posunou váš domov ještě blíž k přírodě. Pokoj zútulní, změkčí a rozveselí. A nebojte se experimentovat pouze s tvary, ale i s barvami – k funky tvarům se hodí i výrazné barvy jako modrá, žlutá, smaragdová nebo růžová.

Šedozelená osvěží i ohřeje

Trendy barva do ložnice nebo obýváku pro příští rok? Pastelová šedozelená je nová neutrální barva, která tak nahradila bílé a béžové tóny. Zelená je barvou klidu a rovnováhy, váš domov osvěží a zároveň prohřeje. Pokud tedy nevíte, čím ještě svůj kamrlík zútulnit, vymalováním na šedozelenou nešlápnete vedle. Nově „vybarvené“ zdi doplňte pastelovými dekoracemi a neboje se ani jiných zelených odstínů, např. smaragdového nebo tyrkysového.

„Terazzo“ na stěnách i lustrech

Možná vám ten název nic neříká, určitě si ale vybavíte podlahy z 80. let s různě barevnými drobnými úlomky zalitými do betonu. Často se s nimi potkáme na chodbách starších činžovních domů nebo na terasách. Příští rok ale pofrčí i v interiérech, a to nejen na zemi, ale jako veselý mozaikový dekor i na zdech, lampách nebo na stolech.

Korek sem, korek tam a nejen v lahvích

Spousta dekoratérů vám doporučí obklopovat se vším, co máte rádi. Jinak bude váš byt působit chladně a neosobně. Milovníci dobrého vína tak můžou o to víc slavit, jen pozor, aby láhev disponovala korkovým špuntem a ne obyčejným šroubovacím víčkem. Přírodní korek vnese do vašeho bytu hřejivý nádech, ať jej zvolíte jako podlahovou krytinu, obložíte jím zeď, využijete jej jako nástěnku na vzkazy, prostírání, nebo ze špuntů vyrobíte rohožku či dekoraci ve tvaru žirafy.

Vaše osobnost promítnutá do všech koutů

Na našich toulkách po zajímavých bytech jsme už mnohokrát narazili na zajímavé dekorace na zdech či komodách, které jen tak v obchodech s dekoracemi nenajdete. Jak by ne, většinou šlo o vzpomínky na dětství, rodinu, suvenýry z cest nebo vlastní obrázky. Možná si říkáte, že to není nic nového, že takových věcí máte plnou skříň. Trendem příštího roku však je nebát se je vylovit ze dna skříně, vystavit si je tak, abyste je měli na očích nejen vy, ale i návštěva, a kombinovat je klidně s více kousky a různými texturami, vzory a barvami.

Foto: Oscar Soderlund, Shutterstock

Rudolf Král

Rudolf Král, Autor, kterému se nejlépe píše a existuje v minimalistických prostorech.

Můj byt je pro mě nejen místo, kam se chodím najíst a vyspat, ale také prostor, který mě inspiruje a nabíjí energií. Baví mě minimalistický design a nadčasové věci, které nevyjdou rychle z módy a na které nejspíš nikdy nebudu mít peníze. Třeba český kubistický nábytek, japonské interiéry, obrazy Mikuláše Medka, elektronika Bang & Olufsen.