Koupit byt je jedna věc, druhá věc je upravit si byt ku obrazu svému. O tom, kolik peněz do rekonstrukce investujete, rozhoduje z velké míry jeho původní stav. Jakub Kubišta ze společnosti Albion Reality nám dal pár tipů, na co si dávat obzvlášť pozor.
Jaký je celkový stav bytu?
Je byt před nebo po rekonstrukci? Vypadá zanedbaně, koberce jsou prošlapané, vana rezavá a zdi zašlé? Nebo je na první pohled udržovaný a čistý? Z vymalovaných zdí samozřejmě nepoznáte všechno, ale dá se soudit, že čím větší pozornost bytu předchozí majitel věnoval, tím méně nepříjemných překvapení čeká na vás.
Podepisujete smlouvu o koupi bytu? Zkontrolujte si, jestli jste na něco nezapomněli.
V jakém stavu jsou podlahy?
Rekonstrukce podlah je nejenom velmi nákladná, ale i nepříjemná v tom, že v bytě během ní prostě nemůžete bydlet. Rozhodně se podívejte pod koberce, zkontrolujte stav parket a zjistěte, jestli se podlaha nevlní. Zažil jsem situaci, kdy majitel musel v novém bytě pracně vykopávat několikacentimetrovou vrstvu asfaltu.
Láká vás třeba moderní vinylová podlaha? Máme pro vás slevu 12 % v prodejnách Breno.
Jaké jsou rozvody?
Ze stejného důvodu – tedy, že se musí rozkopat celý byt – jsou náročné i rekonstrukce rozvodů. Zjistit jejich stav je tedy pro kupujícího zásadní. Ověřte si, jaký je stav potrubí a v čem je vedená elektřina. Mně samému se stalo, že jsme při koupi bytu zjistili, že jistič není dostatečně silný, aby snesl provoz plánovaného ohřívače vody. Museli jsme tedy měnit jeho hodnotu a změna se také výrazně promítla do nákladů na elektřinu.
Kdy se naposled měnila okna?
Stav oken je důležitý nejen kvůli případnému zatékání, ale také kvůli tepelné izolaci a z ní plynoucích nákladů na vytápění. A pozor – v památkově chráněných oblastech vám úřady povolí pouze výměnu za historicky autentická okna, a ta bývají drahá.
Jak se byt vytápí?
Je váš byt napojený na ústřední topení, nebo si budete topit vlastním kotlem? A jak je ten současný starý? Nový kotel představuje poměrně vysokou investici, navíc musíte počítat s tím, že současné zákony ve městech požadují instalaci kotlů kondenzačních. Ty jsou draží a musí mít vyřešený odvod kondenzátu do odpadu. Dobrá zpráva je, že na ně lze za určitých podmínek získat od krajského úřadu takzvanou „kotlíkovou dotaci“.
V jakém stavu je celá nemovitost
Váš nový byt může vypadat jako z katalogu. Pokud je ale v domě, ve kterém zatéká střecha, praskají zdi a prosakuje potrubí, budete se muset na opravách podílet i vy. Kromě samotného bytu tedy prověřujte i stav domu, a to i u novostaveb. Vím o případech, kdy se u nového domu projevily po několika dnech špatně odvedené práce a noví majitelé se museli dlouho a složitě dohadovat s dodavatelem o jejich odstranění.
Poradili jste se s odborníkem?
Dobrá rada na závěr: Pokud se náhodou neživíte jako stavební dozor, nechte raději byt prověřit odborníkem, který má s prohlídkami zkušenosti a ví, na co se má zaměřit. Najdete je na internetu pod heslem „inspekce nemovitosti“.
Tipy a rady poskytl Jakub Kubišta, makléř společnosti Albion Reality.