Švédům hodně záleží na tom, aby jejich vysokoškoláci měli pohodlí a klid na studium. Snaží se jim v tom proto všemožně pomáhat, což dokazuje i projekt s názvem Bokompakt. Ten údajně v zemi odstartoval malou revoluci ve studentském ubytování.
Za celým projektem stojí nadace AF Bostäder z Lundu, která už léta zajišťuje tamním studentům levné a vyhovující ubytování. Nadace úzce spolupracuje s akademickou obcí, od které dostává důležité podněty, o jaký druh bydlení mají vlastně studenti zájem, a potom se jim snaží takové byty zařídit. 
Nejen levné, ale také pěkné bydlení
Požadavky na bydlení jsou u studentů po celém světě podobné – nízký nájem, levný provoz a alespoň trochu volného prostoru. Podle tohoto zadání navrhli architekti ze studia Tengbom prototyp studentského domku a nadace v něm nechala vybrané studenty více než rok bydlet. Projekt, o kterém jsme před nedávnem psali na TadyJeMoje. Bylo proto načase převést úspěšný experiment do normálního života. 
Bez výjimky od úřadů by to nešlo
Ubytování studentů má svá specifika. Mladí lidé jej využívají pouze v rozmezí několika málo let, a proto nepotřebují tolik prostoru. Tím se snižují náklady na výstavbu, na provoz i na samotné nájemné. Nastal však problém se švédskými zákony, které určují nejnižší možnou podlahovou plochu na jednoho nájemníka. Nadaci AF Bostäder se podařilo získat výjimku, a tak mohla nechat postavit byty na pomezí kolejí a studentských privátů. Aktuálně už vznikly a jsou obydlené čtyři budovy s 22 byty o velikosti 10 až 40 m².
Bydlení jako ze škatulky
Pokoje jsou zařízeny velice účelně. Každý je vybaven malým kuchyňským koutem, vlastním sociálním zařízením, sklápěcím stolkem a mezipatrem na spaní. Architektům se podařilo osekat výdaje na energie tím, že umístili na střechy všech budov solární panely. Jejich výkon plně pokryje požadavky na vytápění budov a ohřev vody, v závislosti na počasí je možné solární energii využít i pro výrobu elektřiny, takže jsou období, kdy jsou studentské byty energeticky zcela soběstačné. 
Projekt dostal zelenou a na zelenou také sází
Zelená filosofie se neodráží pouze na barvě fasády a ve využívání solárních panelů. Zelenou dostala také příroda. Bytové domy jsou umístěny 2,5 kilometru od centra města v příjemném prostředí, kde si studenti v květináčích před domy pěstují vlastní zeleninu či bylinky. Předzahrádky pak mohou využívat také k relaxaci či studiu na čerstvém vzduchu. 
Foto: AF Bostäder a Nicklas Rudfell