Menu

Designové koleje pro hongkongské vysokoškoláky

Inspirace   |   15. 3. 2016   |   Autor: Klára Beščecová

Čínský Hongkong je jednou z nejlidnatějších oblastí světa. Davy zájemců o nemovitosti dlouhodobě zvyšují ceny bytů i nájmy. Najít tu slušné bydlení za přijatelnou cenu není pro mladé lidi a především pro studenty žádný med. V minulém roce se ovšem objevila jedna zajímavá alternativa.

_Campus_1

Kam se studenty? Máme nápad!

O potížích se sháněním vhodného bydlení v Hongkongu vědí své nejen samotní studenti, ale také místní architekti. A kdo jiný než právě oni by měl přijít s dobrým nápadem, jak situaci vyřešit. Nesnadného úkolu se proto už v roce 2013 ujalo studio LYCS Architects. Práce na projektu až po jeho finiš trvala tři roky.

_Campus_2

Luxus na kolejích

Příspěvek k řešení situace na trhu se studentským bydlením dostal jméno Campus Hong Kong. Žádný klasický kampus, jak by mohl naznačovat název, to ale není. Prostory pro zbudování nových a finančně dostupných pokojů k pronájmu, které vypadají jako opravdu hodně vylepšená verze studentských kolejí, se totiž nenašly v žádném univerzitním areálu, ale v hotelu.

_Campus_4

Otevřený prostor pro čtyři

Dosud fungující hotel uvolnil tři spodní podlaží své budovy k přestavbě. Modernizací a přestavbou prošlo 48 původních dvoupokojových apartmánů s vlastním sociálním zařízením a kuchyňkou. Architekti z každého apartmánu odstranili dělící příčky, aby vznikl jeden otevřenější prostor s ubytovací kapacitou pro čtyři osoby.

_Campus_5

Moderně, kreativně a úsporně

Pokoje mají kolem 27 m² a celkem bez potíží se do nich naskládaly vedle koupelny a kuchyně i čtyři postele, stejný počet pracovních koutků, designová lednice a jeden velký jídelní stůl.

_Campus_6

Počmárej si strop!

Vtip je ve využití postelí palandového typu. V horní části se je klasické lůžko, poličky včetně zásuvek či připojení k internetu a závěs pro větší soukromí. Ve spodní části se tak uvolnil prostor pro psací stůl, židli, skříně a další poličky. Aby všechny pokoje nepůsobily jednotvárně, mohou si nájemníci aspoň sami vyzdobit tmavý strop, ten je totiž obložen materiálem, na který lze psát křídou.

_Campus_7

Výhled pro romantiky

Pro studenty je tu i komfortní zázemí, kde se mohou scházet, bavit a relaxovat. Zároveň mají k dispozici hotelovou posilovnu, plavecký bazén a restauraci s kavárnou. Výhodou je i dobré dopravní spojení – k nejbližší zastávce je to od hotelu jen několik minut chůze. A třešnička na dortu? Všechny pokoje mají výhled na blízký záliv.

Foto: Campus Hong Kong

Klára Beščecová

Klára Beščecová, Historička se slabostí pro moderní architekturu a design.

Vystudovala jsem soudobé dějiny, poté jsem se odstěhovala do menšího klidného městečka uprostřed krásné přírody, kde se věnuji psaní článků o moderní architektuře, designových trendech a zajímavostech, které upoutaly mou pozornost. Sama jsem dříve bydlela v několika podnájmech, možná právě proto si u interiérů velice cením nápaditosti, originality a vzdušných místností plných denního světla.