Menu

Dítě na cestě? 6 tipů, jak připravit malý byt na příchod nového člena rodiny

Poradna   |   23. 3. 2021   |   Autor: Izabela Nováková

V malých bytech je třeba přemýšlet nad každým centimetrem čtverečním. A s novým členem rodiny to platí dvojnásob. Útulný a maximálně funkční prostor pro vaše malé já ale s trochou šikovnosti vytvoříte i v garsonce. Inspirujte se našimi tipy a vytvořte doma prostor pro všední život s dítětem, kde budete mít prostor na všechny věci, které máte rádi.

Prostor, do kterého se vejde spousta lásky a porozumění, to je to hlavní. Všechno ostatní už zvládnete.

Buďte minimalisté

Přebalovací pult ukousne pěkný kus drahocenného místa. Zkuste se proto poohlédnout po modernější a prostorově úspornější alternativě. Řešením můžete být nástěnný přebalovací pult nebo speciální nástavce, které obyčejnou komodu rázem promění na plnohodnotný přebalovací pultík. 

O tom, jaké to je, když malý podkrovní byt přivítá nového obyvatele, ví své i Magdaléna. Pojďte se podívat, jak to vyřešila. 

Jako na obláčku

Víte, že v prvním roce života miminka prospí v průměru 15 hodin denně? Místo na spaní by tak vaše malé já mělo mít nejen v ložnici, ale také v obývacím pokoji. A protože postýlka zabere notnou část prostoru, poohlédněte se po netradičních řešeních. Oblíbené jsou například závěsné houpací kolébky Hojdavak, které miminka uklidní a ukolébají do světa snů. Jestli hledáte nějaké mobilnější řešení, vsaďte na takzvaná hnízdečka. Jsou přenosná a zajistí dítěti maximální pohodlí a bezpečí jak v postýlce, tak na pohovce nebo manželské posteli. 

Pamatujete si Petra, Anču a jejich cestu z maloměsta? Pokud ne, pojďte k nim na návštěvu. 

Dva pokoje v jednom

To, že máte malý byt, neznamená, že v něm není místo pro dětský pokojíček. V ložnici snadno vytvoříte samostatnou dětskou část, a není přitom třeba žádných příček ani stavebních úprav. Bohatě si vystačíte s kolejnicí a závěsem. Možná vás překvapí, jak obyčejná látka s dětským motivem prostor nenásilně vizuálně oddělí a zároveň vytvoří malý dětský pokojíček uvnitř vaší ložnice. Snažte se dětský koutek vyšperkovat barvami, které budou ladit se zbytkem vaší ložnice. Levným a rychlým řešením jsou nástěnné samolepky plné barev, vzorů a motivů, které ve finále udělají největší radost rodičům. 

Jedna skříň, dvojnásobek prostoru

Miminka potřebují spoustu péče, lásky a pozornosti, jejich nároky na úložné prostory v šatníku jsou ale minimální. A vzhledem k tomu, že oblečení pro miminka měří sotva pár desítek centimetrů, nabízí se jedno mazané řešení – přidejte do své skříně šatní tyč navíc. Zdvojnásobíte tím kapacitu šatníku, navíc oblečení pro batolata je tak maličké, že ho ve skříni ani nepostřehnete. 

Myslete vertikálně

Kočárek, vanička, pleny nebo ohřívačka. To je jen desetina věcí, které vám zahltí domov s příchodem miminka. Připravte se tak na to, že budete potřebovat spoustu polic, skříní a boxů. Pokud máte doma úložného prostoru zoufale málo, buďte kreativní a využijte do posledního centimetru volné místo na zdech. Nástěnné skříňky a police jsou pro domácnost s dítětem bezpečné, nechají dostatek prostoru na zemi pro první krůčky, ale zároveň poskytnou spoustu úložného prostoru. 

Bílý šum: Tajemství spokojeně spícího miminka

Bílý šum dětským uším připomíná zvuky z mateřského lůna, což vede k delšímu a klidnějšímu spánku. Tenhle elektronický zázrak má ale ještě jednu výhodu – parádně tlumí okolní hluky v domácnosti. Ať už je to mytí nádobí, hovor, krájení zeleniny, nebo ostatní zvuky každodenního života. Jakmile tenhle generátor bílého šumu zapnete, jako by se kolem dítěte vytvořila neviditelná bublina, ve které bude nerušeně spát a vy se obejdete bez šeptání a plížení po špičkách. 

Foto: Photo by Kristina Balić on Unsplash

Izabela Nováková

Izabela Nováková, Má ráda městskou architekturu a pivo stejně jako osobité lidi a byty.

Žiju vším tvořivým, od designu, módy až po psaní. Baví mě městská architektura, lidské příběhy i jen tak koukat na svět kolem sebe a upíjet u toho své oblíbené pivo. Mám ráda osobité interiéry, které jsou dokonalým odrazem lidí, kteří v nich žijí.