Kintsugi navrací rozbitému porcelánu funkčnost a dělá ho ještě krásnější, osobitější a odolnější. Poznejte umění japonských řemeslníků a naučte se hromádku střepů proměnit v jedinečný kousek.
Kořeny kintsugi sahají až do 15. století. Legenda o jeho vzniku praví, že japonský císař Jošimasa Ašikaga nešťastnou náhodou rozbil svou nejmilejší misku pro čajové obřady. Poslal ji proto do Číny, odkud pocházela, s prosbou o opravu. Po mnoha měsících se mu oblíbený kousek vrátil sice opravený, ale zohyzděný kovovými sponkami. Svým dvorním uměleckým řemeslníkům dal proto za úkol, aby našli estetický a zároveň efektivní způsob, jak rozbitým věcem vrátit jejich funkčnost. A tak se zrodilo kintsugi.
A až budete hotoví, můžete nechat skandinávské lesy ožít ve vašem obýváku. Tady jsou tipy na zimní dekorace, které nestojí ani korunu.
Ruku v ruce s wabi-sabi i upcyklací
Dnes je kintsugi úzce spojené s filozofií wabi-sabi vnímající krásu v nedokonalostech a jednoduchosti. Kintsugi ale tuto myšlenku posouvá ještě dál. Zlatá barva totiž praskliny neskrývá, ale naopak ještě zdůrazní a promění je v přednost slepeného porcelánu.
A pokud radši vyrábíte živé dárky, zkuste třeba kokedamu.
Co budete potřebovat?
- lepidlo na porcelán
- epoxidový tmel
- zlatý prach (použít můžete také stříbrný, měděný či perleťový)
- štěteček na nanášení prachu
- dřevěné špachtle na lepidlo
- rukavice – lepidlo a tmel dráždí pokožku
1. krok: Příprava
Při lepení je důležité, aby na žádném kousku nebyla ani stopa po nečistotách či mastnotě. Namočte proto střepy do teplé vody s prostředkem na mytí nádobí, opláchněte a nechte uschnout do druhého dne.
2. krok: Skládání
Poskládejte jednotlivé střepy dohromady jako „puzzle“, abyste zjistili, zda vám nějaký kousek nechybí. Pokud ano, nezoufejte. Chybějící části vyplníte tmelem a výsledek bude o to krásnější.
3. krok: Lepení
Trochu lepidla smíchejte na tácku se zlatým práškem, mějte po ruce také dřevěné špachtle a štěteček. Pomocí špachtlí lepidlem vždy natřete obě hrany střepů, které chcete slepit, a části pak k sobě stlačte.
4. krok: Zdobení
Lepidlo nechte zhruba minutu nebo dvě působit a poté na prasklinu naneste štětečkem zlatý prach. Postupně tímto způsobem spojte dohromady všechny dílky porcelánové skládačky.
5. krok: Vyplňování
A teď přichází ta pravá chvíle na vyplňování chybějících kousků. Malé i velké části porcelánu vyplňte tmelem. Jakmile po pár minutách zatuhne, potřete místo lepidlem, nechte opět minutu působit a dozdobte pomocí štětečku zlatým prachem.
6. krok: Schnutí
Vyspravený porcelán nechte 48 hodin vyschnout, pak už ho jen stačí jemně umýt vodou a můžete používat.
Foto: shutterstock.com