Menu

DIY kožené stínítko

Inspirace   |   6. 6. 2019   |   Autor: Markéta Filgasová

Upcyklace je aktuálně téma hodně skloňované. Ze všech stran se ozývá apel na náš konzum a zatěžování životního prostředí. Věci ve velkém nakupujeme, rychle se nám omrzí a putují na skládky nebo do spaloven. Přitom tolik krásných materiálů je možné opakovaně použít bez kompromisů a rezignace na design. I po malých krůčcích se můžeme dopracovat k udržitelnějšímu životnímu stylu.

I ze staré kabelky může vzniknout taková paráda.

I ze staré kabelky může vzniknout taková paráda.

Dnes tu pro vás mám malý projekt upcyklace kůže, ze které se dá vyrobit stylové stínítko na čtecí lampičku či stropní svítidlo. Takové stínítko totiž umí vykouzlit daleko příjemnější formu osvětlení, než rozptýlené světlo z odhalené žárovky. Tuto strategii navození útulného dojmu známe třeba z nákupního domu IKEA, kde koncentrovaná světýlka dělají zázraky. Vyrobte si další lampičky, které vám rozsvítí interiér.

K výrobě stínítka můžete použít buď vlastní kožený výrobek, který už vám dlouho leží smutně ve skříni, nebo se vypravte do secondhandu jako já. Tam jsem za babku ulovila kabelek z pravé kůže hned několik. Podmínkou je trochu pevnější kůže, která drží tvar.

Výroba šablony

Máte vlastní představu? Stačí si z výkresu cvičně odzkoušet tvar stínítka a zakreslenou šablonu z něj vystřihnout. Podle ní pak můžete vyrábět tvarově identická stínítka opakovaně. Jestli se ale na vlastní experimentování necítíte, šablonu je možné stáhnout tady.

Po stažení vytisknout, vystřihnout a jde se překreslovat na kůži.

Šablona může sloužit věky, hlavně nepřestávejte tvořit.

Šablona může sloužit věky, hlavně nepřestávejte tvořit.

Upcyklace šetří planetu, vy šetříte peníze. Třeba na nové bydlení.

Chci vědět víc...
Upcyklace šetří planetu, vy šetříte peníze. Třeba na nové bydlení.

Vystřižení stínítka z koženého výrobku

Když se vám šablona nevejde na plochu beze švů, nezoufejte. Právě prošívané švy z původního výrobku vykouzlí stínítku zajímavé detaily.

Aby byly okraje stínítka pěkně rovné, ideální je řezání třeba kobercovým nožem na podložce podle pravítka. Pokud nemáte, stačí vystřihnout ostrými nůžkami.

Dvakrát měř, hlavně to neřeš!

Dvakrát měř, hlavně to neřeš!

Cvak a je hotovo

A jak se stínítko připevní na objímku světla? Na označená místa na šabloně natlučete druky, které zároveň stínítko oživí. Pak už jen stočit okolo objímky, druky zapnout a nové stínítko je na světě.

Na jídelní stůl nebo jako čtecí lampička nad postel, kůži to sluší všude.

Na jídelní stůl nebo jako čtecí lampička nad postel, kůži to sluší všude.

Bezpečnost nade vše

O pravé kůži je známo, že je to materiál těžko zapálitelný. Abychom si ale bezpečnost lampy pojistili, vyhněte se použití klasických žárovek, které při svícení produkují velké množství tepla a sáhněte raději po tzv. „úsporce“. Koneckonců dnes už se žádná uvědomělá domácnost bez LED žárovek stejně neobejde. A co dalšího se dá ještě upcyklovat?

TIP!

Pokud kablík nemáte možnost zavěsit na strop, jako rameno lampičky se krásně hodí poličková podpěra IKEA. Podrobný návod na sestavení celé lampičky najdete u mě na blogu TAMARKI.cz.

Markéta Filgasová

Markéta Filgasová, Miluje tvoření, výtvarné umění a citlivé míchání stylů.

Mám ráda severský styl bydlení, minimalismus a zároveň citlivé míchání stylů. To když se zdánlivě nesourodé prvky krásně doplňují a tvoří útulný a osobitý domov. Protože mě tvoření a láska k výtvarnému umění provázejí celý život - a s budováním vlastního domova se přidala ještě vášeň pro interiérový design - začala jsem před lety psát vlastní blog o bydlení a DIY: tamarki.cz