Menu

DIY (nejen) na Valentýna: starorůžový ubrus a originální stojan na fotky

Inspirace   |   12. 2. 2019   |   Autor: Markéta Filgasová

Decentně a trendy. Tahle dekorace na svátek zamilovaných není ani prvoplánová, ani naivně srdíčková. Zkuste si obarvit ubrus avokádem a vyrobit unikátní stojánek.

Už nějaký čas jsem se chystala vyzkoušet takzvané eko barvení textilu. K tomuto účelu se mi jevil jako nejkrásnější materiál stoprocentní len. Ale sehnat bílý nebo přírodní len na ubrus u nás v maloměstě byl kámen úrazu. Sáhla jsem tedy po bílém bavlněném saténu s nežehlivou úpravou. A protože pudrově růžová je láska a trend zároveň, nemohla jsem jinak než zaskočit pro dvě avokáda a pustit se do toho. Pokud jste zatím nepřišli na chuť ubrusům, nezoufejte. Když totiž sáhnete po přírodním materiálu v kombinaci s přírodní barvou, výsledek překvapí. Tak pojďme na to. 

Z avokáda pudrově růžovou

Avokádové slupky jsem co možná nejvíce zbavila zelené máselnaté dužiny a zbytek dočistila hrubším kartáčkem. Stejně jsem ošetřila i jádra. Takto očištěné slupky a jádra rozkrájená na menší kousky jsem hodila do nerezového hrnce a půl hodiny povařila zhruba se dvěma litry vody. Odstavila jsem hrnec ze sporáku a vše nechala ještě do rána „uležet“.

barvení látky

Barvení bez jediné chemikálie.

Chcete si po svém dělat nejen dekorace, ale mít takový celý byt? Nechte se inspirovat.

Chci vědět víc...
Chcete si po svém dělat nejen dekorace, ale mít takový celý byt? Nechte se inspirovat.

Jak hlídat intenzitu barvy

Pokud se výsledkem nechcete nechat překvapit, je dobré nastříhat si z barvené látky malé kousky na zkoušky – takový vzorkovník. Ponorem malých kousků na různě dlouhou dobu si tak vysledujete intenzitu barevného odstínu. 

odstíny barvených látek

Jemnější, nebo sytější? Každý odstín avokádové růžové vypadá fakt dobře.

Zcedit, obarvit, usušit a zažehlit

Z vychladlého a uleželého vývaru jsem odstranila slupky a jádra a přecedila jej přes starou punčochu. Tím jsem jej zbavila drobounkého kalu, který by dělal na saténu tmavé tečky. Umím si představit, že občas je takový efekt na barvené látce žádoucí. Já ale protentokrát chtěla obarvení rovnoměrné a „čisté“.

Látku jsem v lavoru s vývarem nechala máčet zhruba 3 hodiny. Poté jsem ubrus vyždímala a zlehka ho vymáchala ve studené vodě zakápnuté octem pro ustálení barvy. Po uschnutí jsem barvu ještě zažehlila a bylo hotovo.

lavor s obarvenou látkou

Zkuste si barvení třeba s pomocí cibulových slupek, okvětních lístků měsíčku lékařského, černých fazolí, šišek nebo kurkumy.

Je samozřejmostí, že takto obarvená látka při následném praní ještě trochu pustí. Doporučila bych proto prát buď jen lehce v ruce, nebo na jemný program a nízkou teplotu v pračce.

… a teď tu slíbenou dekoraci na stůl

Na výrobu minimalistického stojánku s geometrickými prvky jsem se snažila použít přírodní materiály. Jeho základem jsou bukové hrací kostky bez povrchové úpravy, drátěný kruh bílé barvy a větvička něčeho zeleného, v mém případě suchý eukalyptus. Jako pomocné materiály budete potřebovat lepidlo Herkules, univerzální lepidlo UHU (čiré), štětec a kousíček oboustranné lepicí pásky. A taky fotky libovolného výběru. Třeba ty, které vám připomenou společné chvíle.

1. Kostky si nejprve cvičně sestavte do kýžené finální podoby stojánku. Pak můžete začít pracovat. Štětcem naneste herkules a slepte základnu. Dbejte přitom na to, aby lepidlo bylo alespoň půl centimetru od krajů a nebylo ho příliš. Po zaschnutí je sice čiré, ale viditelné kapky lepidla ve spojích by výsledku ubraly na eleganci.

2. Naneste ve střídmém množství lepidlo UHU na bok kovového kruhu v místě kontaktu s dřevěnou základní kostkou. Ideální je nejprve vše vyzkoušet bez lepidla a vyznačit si, odkud kam lepidlo nanést.

3. Kruh přilepte jednou stranou. Poté naneste lepidlo UHU na druhou stranu kruhu na místo styku se zadní kostkou. Tu předtím natřete herkulesem v místě styku s vedlejší kostkou.

4. Přilepte poslední horní kostku. Na zadní část vybraných fotek nalepte do horní části asi půl centimetru oboustranné lepicí pásky. 

5. Fotky nalepte na drátěný kruh a stojánek naaranžujte na stůl s ubrusem. Stojánek můžete dodekorovat zelenou větvičkou nebo malou vzdušnou rostlinkou – tilandsií –, kterou stačí položit na dřevěnou základnu. Rostlinka má drobounké vzdušné kořeny, a nemusí se tedy sázet do hlíny. Při rosení ji pouze vezmete do dlaně a poté usadíte zpět. 

Spoustu lásky přeji všem nejen na den zamilovaných. Další nápady na DIY najdete i na mém webu. 

Markéta Filgasová

Markéta Filgasová, Miluje tvoření, výtvarné umění a citlivé míchání stylů.

Mám ráda severský styl bydlení, minimalismus a zároveň citlivé míchání stylů. To když se zdánlivě nesourodé prvky krásně doplňují a tvoří útulný a osobitý domov. Protože mě tvoření a láska k výtvarnému umění provázejí celý život - a s budováním vlastního domova se přidala ještě vášeň pro interiérový design - začala jsem před lety psát vlastní blog o bydlení a DIY: tamarki.cz