V malé vesnici na úpatí Brd se zabrzdil životní příběh dvou světoběžníků, Nikoly a Ondřeje. Po tom, co třeba projeli obytným truckem západní Afriku nebo se s ním vydali na cestu do Mongolska, chtěli mít místo, do kterého nebudou muset moc investovat a stejně mu budou moct říkat domov. Když si kupovali svůj mobilheim, který byl před tím zaparkovaný v kempu v Británii, mysleli si, že to bude jen přechodné bydlení na rok nebo dva. Nakonec už tady žijí pátým rokem. A dovolili nám do svého mobilheimu nakouknout.
Zázrak z ostrovů
Mobilheim z britského kempu, který si partneři před 5 lety pořídili, byl vyrobený v roce 2004. K novým majitelům přijel plně vybavený. Jen se museli vypořádat se zapeklitostmi, jako třeba původní britské zásuvky. Kuchyň, obývák a toaletu ponechali Nikola s Ondřejem v původním stavu. A ještě před pár měsíci prý byl v interiéru k nalezení i původní gauč, který s domem přicestoval z ostrovů. Ke svým představám si upravili ložnici, koupelnu a malou pracovnu, nebyly to ale nijak významné zásahy. Zvenku se toho dělo mnohem více. Celý mobilheim je nově zateplený, nově se udělala i střecha a přibyla velká terasa se zastřešením, kde tráví od jara do podzimu nejvíce času.
O bydlení v mobilheimu už jsme také něco napsali, podívejte!
Všechno, co potřebuješ
I když samotný prostor domu není nijak velkorysý, člověk v něm najde všechno, co potřebuje. Vešel se sem obývák spojený s kuchyní, miniaturní pracovna a samostatná ložnice. V zimě se v mobilheimu topí dřevem v krbových kamnech, které sem pořídili místo plynových kamen, v kombinaci s přímotopem a české mírnější zimy, jaké zažíváme poslední roky, se v něm dají v pohodě přečkat. Problémem nejsou ani tuhé mrazy, spíše naopak, největší výzvou je udržet v mobilheimu konstantní teplotu, což je díky nízkým stropům a absenci plastových oken v podstatě nemožné. Samozřejmě tady nenajdete sterilní panelákový komfort ústředního topení, o své teplo se partneři musí starat, ale v tom bude asi to kouzlo.
A pamatujete na Marcela, Jarču a jejich zeměloď?
Zápisky z cest
Už z celého konceptu bydlení je patrné, že jsme na návštěvě u lidí, pro které zážitky znamenají mnohem víc než věci. Úžasné dobrodružné cesty po světe připomíná pár maličkostí, třeba tenhle čajový set z Uzbekistánu, marocká lucerna na verandě, misky ze Senegalu nebo ručně zdobená vodní dýmka, kterou si Nikola s Ondřejem přivezli z Íránu. Na cesty vyrážejí vlastnoručně přestavěnými obytnými náklaďáky. Původně koníček, ze kterého se stala pro Ondřeje vysněná práce a i díky šikovným rukám nebylo rozhodnutí pro život v mobilheimu nijak překvapivým.
Všude dobře, venku nejlíp
Přilehlá terasa s posezením je důležitá pro dlouhé letní večery. Pozemek, na kterém dům stojí, býval dříve jablečným sadem. Najdete na něm kompost, králíky, místo na sekání dřeva, posezení s ohništěm a malé vlče jménem Lola, která se s králíky honí přes plot. Přesto, že je tady půda podle slov majitelů spíše jílovitá, na velkém záhonu se jim daří pěstovat sezónní zeleninu a v některých sezonách se zadaří i ovocným stromům a keřům.
Tady to ladí
A protože v mobilheimu opravdu není místa na rozdávání a o úložných prostorech si tady můžete nechat jenom zdát, najdeme vedle něj ještě samostatnou kolnu ve stejném odstínu jako dům, který slouží k ukládání všechno, co se dovnitř nevejde.
Teď na konci dubna je domek obklopený zelení, rozkvétá tu vysoká lípa, okolo pobíhá odrostlé štěně a z okolních kopců dýchá klid a idyla. Věříme ale, že než mobilheim svépomocí uvedete do stavu, kdy vám přináší takový život, stojí to pořádný kus práce a to nejen té fyzické. I pro mobilheim je potřeba mít vyřízený územní souhlas a vyřešené připojení na přípojky, které může celý low cost projekt značně prodražit. Každopádně jsme tady načerpali spoustu inspirace a víme, že žít mimo stanovené šablony a měřítka, přesně podle svých snů a představ, nemusí být tak složité, jak to vypadá.
Foto: Redakce