Menu

Domácí mazlíček a pokojovka zároveň. Ochočte si řasokouli.

Inspirace   |   18. 5. 2021   |   Autor: Izabela Nováková

V divoké přírodě najdeme řasokoule v Japonsku, Rusku, Estonsku nebo třeba na Islandu. Jejich přirozeným domovem jsou vysokohorská jezera, ve kterých se celé dny koulí po dně, nechávají se omílat vodou a díky tomu jsou krásně kulaté. Tuhle malou mechovou kouli můžete pozorovat nejen pod vodní hladinou, ale klidně z gauče. Pěstovat řasokoule doma není žádná alchymie. Trik je v tom, vytvořit jim stejné podmínky jako v jezeru.

řasokoule

Pro pěstování stačí nádoba s vodou

Řasokoule jsou výjimečně nenáročné na péči. Nehrozí u nich žádné přelití, zapomenutá zálivka, přehnojení ani jiné pěstitelské patálie. Ke štěstí potřebují jen tři věci: vodu, dobré stanoviště a vaše pohlazení.

Bez vody to nepůjde

Řasokoule pocházejí z jezer na severní části polokoule, mají proto rády studenou a čistou vodu. V nádobě je můžete nechat buď v perlivé sycené vodě, anebo v té kohoutkové, musí být ale odstátá. Vodu si dávejte vždy na noc do lednice, aby byla pro řasokoule perfektně vychlazená, a vyměňujte ji ideálně každý týden, nanejvýše jednou za 14 dní. Během čištění akvária řasokouli jemně pomačkejte pod tekoucí vodou. Proud vody ji zbaví nečistot a váš dotek jí zase bude simulovat putování po dně jezera.

Pozor na slunce

Řasokoule potřebují světlo, ale nemají rády sluníčko. Nádobu s ní proto postavte mimo přímé sluneční paprsky. Líbit se jim bude v knihovně, na komodě v chodbě a zkrátka všude tam, kde není příliš světla ani zdroj tepla.

Pohlazení je základ úspěchu

V jezerech se řasokoule válí po dně, jak je den dlouhý. Díky tomu mají kulatý tvar a krásnou, sytě zelenou barvu. A přesně to potřebuje i vaše mechová koule. Nenechávejte ji ležet v nádobě příliš dlouho a alespoň jednou za den ji v nádobě pootočte. Čas od času ji pak vytáhněte a chvilku převalujte v ruce. Pokud se vaše řasokoule drží na dně, jemně ji pomačkejte, podobně jako houbičku na nádobí. Díky tomu se provzdušní a zase bude plavat na hladině. Ale pozor, čím více řasokoulí v nádobě máte, tím častěji je musíte otáčet i mačkat.

Zhlédli jste se v kulatých tvarech? Zkuste si vyrobit vlastní kokedamu

První pomoc pro nešťastné řasokoule

Řasokoule sice není náročná na péči, ale na teplotu vody je opravdu citlivá. Pokud je v nádobě voda příliš teplá, rostlinka začne strádat a postupně se rozpadat. To ale neznamená, že je všem dnům konec. Ve chvíli, kdy si všimnete, že se řasokoule rozpadá, jednoduše ji svažte provázkem, aby držela pohromadě. Akvárko pak zkuste přemístit na co nejchladnější místo v bytě a na noc dávejte řasokouli spát do lednice. V chladu a ve tmě se bude cítit jako v rodném jezeru a lépe se tak zregeneruje.

Pokud vaše řasokoule hnědne a zapáchá, znamená to, že uhnívá. To už je poněkud horší diagnóza, ale přesto se můžete pokusit o záchranu. Zkuste dát do nádoby s vodou špetku soli, která řasokouli vydezinfikuje, opět ji přemístěte na chladné místo a na noc jí dopřávejte pobyt v lednici.

Foto: Shutterstock.com

Izabela Nováková

Izabela Nováková, Má ráda městskou architekturu a pivo stejně jako osobité lidi a byty.

Žiju vším tvořivým, od designu, módy až po psaní. Baví mě městská architektura, lidské příběhy i jen tak koukat na svět kolem sebe a upíjet u toho své oblíbené pivo. Mám ráda osobité interiéry, které jsou dokonalým odrazem lidí, kteří v nich žijí.