Menu

Domy za milion: Kouzlo obytných kontejnerů

Inspirace   |   11. 6. 2020   |   Autor: Anna Jurečková

Alternativní a udržitelná řešení, to je naše. Zvlášť pokud jde o bydlení. Tentokrát jsme si posvítili na projekt Blokki, který vyrábí domy z vyřazených lodních kontejnerů. Může být kontejnerový domek plnohodnotným obydlím? A jaké jsou jeho výhody? I to se v článku dočtete.

Do hlubokého lesa, k vodě nebo na louku – kam si takový dům postavíte, je jen na vás.

Říká se, že Češi jsou národem chatařů a chalupářů. O jedné takové chatě, která by sloužila jako útočiště před životem v rušném městě, snila výtvarnice Karolína Stryková se svojí matkou Zdenou Zlatovou. Svoji vizi originálního, nenáročného a ekologického domku přetavily do projektu Blokki.

„Jako rodina jsme měli ke stavbám různého charakteru vždycky blízko, rozhodli jsme se tedy na stavbě naší vlastní chaty vyzkoušet všechny možné aspekty, které kontejnerové stavby přinášejí,“ popisuje začátky Zdena Zlatová. Inspiraci čerpaly například v Japonsku nebo Skandinávii.

Obytný kontejner skýtá možnost úniku do přírody.

Lego pro dospělé

Slovo kontejner mnohým z nás nemusí znít dvakrát honosně, pravdou ale je, že z jednotlivých modulů lze sestavit útulné a estetické domky. Ostatně právě Blokki je důkazem, že takové bydlení může být moderní, stylové a zároveň plně funkční. Vizuální stránka je pro nás hodně důležitá. Každý má ale vizuální nároky jiné, a pokud se ty jeho výrazně liší od těch našich, většinou se na spolupráci nedohodneme. V tom nechceme dělat kompromisy. Snažíme se stavět tak, aby se výsledek líbil nejenom zákazníkovi, ale i nám. Je to naše vizitka.“

Základem stavby je ocelová konstrukce dvanáct metrů dlouhého přepravního kontejneru. Představte si stavbu jako lego – vhodným poskládáním opracovaných modulů vzniknou obyvatelné domy, jejichž podklad tvoří betonové patky. Je na vás, jestli se vyberete jeden, dva, nebo tři. Na webu Blokki nabízí cca dvanáct variant, zákazník ale může samozřejmě přijít s vlastní představou. A pokud se vaše rodina rozroste, není problém připojit další moduly k původní stavbě.

Blokki je vlastní severský styl a minimalistický design.

Domov i za tři čtvrtě milionu

Pořizovací cena je největší výhodou, oproti klasickým stavbám je opravdu nízká. Částka se logicky odvíjí od velikosti a typu provedení. Jednoduchý domek o ploše 30 m² tvořený jedním blokem vyjde na něco přes půl milionu korun. Za milion a čtvrt si pořídíte třeba základní variantu 2blokki home Z, C nebo S. Dispozicemi odpovídá 3kk a rozkládá se na ploše 60 m².

Na takový styl bydlení vám půjčí i některé banky. Například u ČMSS si můžete vybrat několik druhů financování (hledejte ho v záložce Úvěry). Žít třeba v obytném kontejneru můžete klidně za méně než 2000 Kč měsíčně.

Než k realizaci takového typu obydlí přistoupíte, je dobré vědět, že pro legalizaci domku z dílny Blokki stačí stavební ohlášení na příslušném úřadě. Nutno také zdůraznit, že i obytný kontejner lze financovat pomocí klasické hypotéky. Připravte se ale na to, že ne každá banka takovému požadavku vyhoví.

Právě jste se zamilovali? Liška vám pomůže tuhle lásku naplnit.

Chci vědět víc...
Právě jste se zamilovali? Liška vám pomůže tuhle lásku naplnit.

Díky dřevěným obkladům byste nepoznali, že se původně jedná o přepravní kontejner.

Kontejnerové domky nejsou ve světě žádnou novinkou a i poptávka u nás roste. Není divu, trh s nemovitostmi (nejenom) mladým lidem v současné době zrovna nepřeje. A tak mnohdy nezbývá než se vydat jinou cestou.

„Naši zákazníci jsou velmi různorodí, od mladých lidí, kteří si pořizují první rodinné bydlení, přes střední generaci až po aktivní seniory, kteří jsou otevření netradičním způsobům stavění. A pak tu je mladá generace, která navazuje na tradici chalupaření svých rodičů a hledá možnost odjet na víkend z města, ale nechce starou chalupu po rodičích, protože je komplikovaná na údržbu,“ uvádí Zdena Zlatová.

Dodává, že i když původní záměr byl realizace pohodlných a jednoduchých chat, kontejnerový domek může bez problému sloužit k trvalému pobytu. Ano, má svoje limity – nutnost vlastnit pozemek, příjezdová cesta s odpovídajícími parametry nebo prostorové omezení. Pojďme ale rozebrat nemalé množství výhod, které tento typ přístřešku nabízí.

Stylové i funkční.

Rychle, levně a ekologicky

Kromě již zmíněné finanční stránky a variability mezi hlavní výhody bezesporu patří rychlost realizace. Stavba obvykle netrvá déle než dva až tři měsíce. Za zmínku stojí také ekologická stránka věci. Tím, že si necháte postavit domek z vyřazených lodních kontejnerů, zbavujete planetu přebytečného odpadu. Domy jsou navíc nízkoenergetické.

Když to shrneme, Blokki a obecně obytné kontejnery představují stylový a dostupný příbytek nenáročný na údržbu. Přidanou hodnotou je také to, že v případě potřeby je možné dům rozmontovat a převézt na jiné místo.

Lesní chata na Vysočině.

Navštivte Blokki i vy

Chcete vidět Blokki naživo? Navštívit můžete třeba referenční stavbu v Chotuticích. Současná majitelka domek čas od času na víkend pronajímá. Další možností je návštěva vzorové stavby na Vysočině. Domek je umístěn v lese v rekreační oblasti, kde už třetí rok slouží jako chata. Na Vysočině se rovněž nachází výrobna Blokki, kde vás po předchozí domluvě uvítá třeba Zdena Zlatová: „Nepořádáme klasické dny otevřených dveří, každá návštěva je individuální. Zájemcům se snažíme poradit, jak na takovou stavbu, jak je to s povoleními, jak vybrat vhodný pozemek a podobně.

Foto: Blokki, Teodorik Menšl

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.