Menu

Domy za milion: Moderní nízkoenergetické bydlení z termopanelů

Inspirace   |   23. 2. 2021   |   Autor: Anna Jurečková

Bydlení nového tisíciletí. To je heslo rodinné firmy Thermoblock, která se specializuje na efektivní stavební systém a dostupné a úsporné domečky. Ty vám v rámci našeho seriálu Domy za milion blíže představíme.

Ten skvělý moment, když vám dojde, že k životu opravdu nepotřebujete mnoho.

„Jsme malý rodinný podnik. Na trhu působíme už 13 let. Naší hlavní vizí je poskytovat moderní bydlení ve vysokém standardu,“ představuje stavební společnost, která se zaměřuje na výrobu a výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů za použití technologie thermopanelů, majitel Luděk Jurajda. Na trhu s alternativním bydlením tedy nejsou žádní nováčci. První vzorový dům byl otevřen v roce 2004 v Zubří.

Hotovo za dva měsíce

Základem nabídky Thermoblocku jsou kromě samostatných panelů dva typy nízkoenergetických staveb – ekodomky a finské domy. „Ekodomky jsou izolačně stejné jako finské domky. Rozdíl tkví v tom, že ekodomky mají nosnou konstrukci kovovou, která je lepená v izolantu, a finské domky dřevěnou,“ vysvětluje Luděk Jurajda.

„Hodně oblíbené jsou domy ve stylu stodola, to znamená otevřený vnitřní prostor bez kleštin. Ceny začínají od 800 000 korun včetně DPH,“ pokračuje.  Prostorné místo lze při dostatečné výšce využít jako loft. Celkovou popularitu dřevostaveb a dalších nových trendů v bydlení, jako jsou např. mobilní domy, si vysvětluje tak, že lidi láká rychlá realizace, přijatelná pořizovací cena a nízké provozní náklady. 

Finský, nebo eko dům? Jaký je váš vysněný?

Právě tyto zmíněné benefity jsou hlavní předností společnosti Thermoblock, která na svých webových stránkách uvádí, že stavba standardního domu na klíč trvá cca 2 měsíce a hrubá stavba je hotová již do 10 dnů. Pojďme se podívat na konkrétní domky a jejich ceny.

Veronika a Bob zvolili život ve srubu. Zjistěte, proč by neměnili.

Malé, ale šikovné

Trend malých a dostupných obydlí, která jsou skromnější a dostupnější variantou rodinných domů, přišel z Kanady a USA a rázem si i u nás našel řadu příznivců. „V posledních letech jsme zaznamenali velkou poptávku po menších domech, a tak jsme se snažili našim zákazníkům vyhovět. Výsledkem jsou naše miniekodomky, které nabízí nespočet výhod.“ Základem jsou dřevěné plně izolované spodní rámy, kterým je vlastní výborná izolace, pevnost a stálost. 

V katalogu najdeme například typový dům Herkules, jehož užitná plocha je sice pouhých 20 m², ale při jeho pořízení se vejdete do milionu korun. Cena hrubé stavby, která obsahuje spodní rám stavby, termoizolační panely, konstrukci stropu a střechy, záklop střechy a prostupy na elektrickou přípojku, kanalizaci a vodovodní přípojku, je 300 000 korun bez DPH. Dodání na klíč potom dvakrát více. 

Na takové bydlení snadno dosáhnete třeba s naším nezajištěným meziúverem.

Chci vědět víc...
Na takové bydlení snadno dosáhnete třeba s naším nezajištěným meziúverem.

Architektura pro lidi

Dalším „novým“ trendem v architektuře jsou tzv. finské domy. Pro minimalistické stavby jsou typické štítová střecha bez okapu, obdélníkový půdorys a velké zasklení. Nejen díky svému vzhledu se hodí do přírody, ale neztratí se ani v městském prostředí. „Jsou vyráběny na CNC plotru ze sušeného hoblovaného řeziva. Výhodou je realizace stavby bez použití kleštin, kde vzniká vnitřní otevřený prostor, který lze při dostatečné výšce využít jako loft.“

Thermoblock nabízí dvě varianty lišící se rozměry půdorysu: stavbu 5 × 8,6 m na zastavěné ploše 43 m² a 6 × 8,6 m, kde zastavěná plocha činí 51,6 m².

Interiér, ve kterém se dá kouzlit.

Materiál budoucnosti

Devízou rodinné firmy je stavební prvek – původem rovněž z Kanady – termopanel. Jedná se o lehký materiál a inovativní způsob výstavby, ve kterém se spojují příslušné výhody: rychlost, jednoduchá montáž, čistá práce bez zdění a cenová dostupnost. Je vhodný jak pro celé stavby, tak pro přístavby již stojících budov z jiného stavebního materiálu, pro odborné montážní firmy i pro kutily. 

Realizovaných staveb je zatím zhruba 150. Po dohodě s majiteli domečku je možnost některé navštívit.

Pamatujete ještě na Ondřeje, Annu a jejich tiny house, který si staví vlastníma rukama

Foto: Lukáš Jurajda

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.