Menu

Domy za milion: život na čtyřech kolech

Inspirace   |   15. 10. 2020   |   Autor: Anna Jurečková

Maringotku má spousta z nás nejspíš stále spojenou s cirkusem, poutí nebo hudebními festivaly. Počkejte ale pár let. Po hausbótech či kontejnerech je obytný přívěs dalším z nastupujících trendů, jak bydlet levně a udržitelně. O své zkušenosti se s námi podělili dva lidé, kteří se odstěhovali z města a v maringotce strávili několik let.

Vaše svobodná duše najde v maringotce ten správný spirit.

Minimalismus, udržitelnost, nezávislost. Trendy, ale zároveň tak trochu nutnost. Při volbě alternativního řešení bydlení hraje u (nejen) mladých lidí roli ekologický přístup k životu, ale především ekonomický aspekt. Jednou z netradičních cest je třeba maringotka. Dávno neplatí, že by se bydlení v maringotce týkalo výlučně kolotočářů nebo šumavských samotářů. Má ale svoje specifika a rozhodně není pro každého.

Za méně než milion

Pokud uvažujete o zřízení maringotkového obydlí, ať už trvale, nebo na víkendy, určitě vás zajímá, kde se dá taková maringotka nejlépe sehnat. Úplně jednoduše, na internetu. Různé bazary jsou jich totiž plné. Částka začíná klidně na 10 tisících, za maringotku v průměrném stavu dáte cca 50 tisíc. Počítejte ale s tím, že bude potřeba celá řada úprav a menších investic. Cena opotřebované maringotky tak sice může být velmi nízká, ale rozhodně ne finální. Většinou totiž nebude ve stavu k okamžitému zabydlení. Naopak bude zřejmě zapotřebí ji celou opravit, zařídit a hlavně zateplit.

Maringotku můžete mít i za méně než 1000 Kč/měsíčně.

„Počáteční investice mě vyšla zhruba na sto tisíc. Včetně pořízení maringotky, nových kamen, úpravy pozemku a separační toalety. Měsíční náklady jsem měla kolem tří tisíc za dřevo, elektřinu a pronájem zahrady“, podělila se o svou zkušenost šéfkuchařka Lenka. V maringotce sama žila čtyři roky.

Díky právní konzultaci zdarma se můžete dozvědět třeba to, jaká potřebujete na maringotku povolení.

Chci vědět víc...
Díky právní konzultaci zdarma se můžete dozvědět třeba to, jaká potřebujete na maringotku povolení.

Na co si dát pozor

Díky svým skromným rozměrům je velice snadné maringotku někam umístit. Nenechte se ale zmást, nelze ji zaparkovat kdekoliv. I když se nejedná o nemovitost v pravém slova smyslu a není na ni potřeba stavební povolení, je nutné ji ohlásit na stavebním úřadě. Podle poslední úpravy stavebního zákona musí být maringotka zkolaudovaná a stát na stavebním pozemku.

A tím výčet praktických věcí nekončí. “Je dobré vylepšit izolaci, podívat se co je ve stěnách, vyměnit jednotabulková okna za dvoutabulková, dát si na okna mříže nebo okenice, vyřešit kamna a kouřovod, podívat se za deště, jestli neteče střechou… “, popisuje svoji zkušenost s bydlením v maringotce hudebník a novinář Dalibor, pro něhož byl impulsem ke stěhování z města stres v práci a nevyhovující životní styl.

Dodává, že hodně záleží, kde maringotka stojí. Kvůli možnostem vody, elektřiny, ale i toalety: “Pokud je záchod uvnitř, může smrdět. Lepší je suchý, ekologický někde venku.”

Nikola a Ondřej zvolili místo maringotky mobilheim. Jak se jim v něm žije?

V souladu s přírodou

Život v maringotce k ekologickému způsobu života přímo vybízí. Vzhledem k malému prostoru je přirozené minimalizovat produkovaný odpad, nehromadit věci, využívat dešťové vody, popřípadě se částečně spolehnout na vlastní zahrádku, zvlášť stojí-li maringotka na samotě. Samozřejmostí je také důraz na uvážlivé zacházení s teplem a vodou. Nezřídka domek na kolech nedisponuje tekoucí vodou a je nutné ji nosit v kanystrech.

Ekologický dům se dá vytisknout i na 3D tiskárně, nevěříte?

Maringotku si zároveň řada lidí pořizuje z druhé ruky – i to koresponduje s udržitelným stylem žití. Běžné je topení dřevem a využívání suchého záchodu. Ideální bydlení pro nenáročné, jejichž prioritou není pohodlí, ale dostupnost a udržitelnost. Vztah k přírodě je takřka nutností.

Dobrodružství a svoboda

Absence pohodlí a malý prostor jsou zároveň největší nevýhody a mohou kdekoho odradit. Právě diskomfort byl nakonec důvodem, proč Lenka život v maringotce opustila. „Náročné je to hlavně, když onemocníte. Nosit vodu a štípat dřevo nebo jít v zimě ven na záchod, když máte horečku.“ Do maringotky se čas od času vrací na víkendy.

Maringotka tak možná není bydlení na celý život, ale celoročně se v ní žít určitě dá. Zima sice bývá náročnější, zvlášť pokud nemáte sprchu a na záchod musíte ven, ale zvládnout se dá. Základem je pořádné zateplení. Díky malé rozloze se maringotka kamny nebo elektrickým přímotopem rychle vytopí. Zateplujte ale raději zvenku, ať již tak stísněný prostor ještě více nezmenšíte.

Největším benefitem je potom finanční stránka. “Maringotka je navíc oproti třeba jurtě pohodlná, dá se snadno vytopit v zimě, a oproti nějaké chatě relativně snadno přestěhovat, takže člověk není nutně vázaný na jedno místo,doplňuje výčet benefitů Dalibor.

Maringotku můžete zafinancovat třeba Úvěrem bez zajištění. Když si půjčíte 300 000 Kč, vaše měsíční splátka bude méně než 2500 Kč. Spočítejte si, jak to vychází vám a vašemu snu na čtyřech kolech.

Foto: shutterstock.com

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.