Mobilních minidomků najdete na trhu neuvěřitelné množství. Silná konkurence architekty motivuje, aby hledali lepší, zajímavější a pohodlnější řešení interiéru i zevnějšku domu. Pěkným příkladem minidomku, kterému architekti věnovali zaslouženou péči, může být i tato dřevostavba s rozlohou pouhých 27 m². Její výroba trvá 8 týdnů, sestavit se dá za jediný den, snadno se transportuje a navíc vychází na necelých 600 tisíc korun.
Mobilní bydlení budoucnosti
Španělské architektonické studio ÁBATON si s tímto návrhem opravdu dalo práci. Široké francouzské okno, klasická sedlová střecha a netradiční vnější plášť posouvají vizuální stránku domku o mnoho úrovní nad provizorně působící mobilní bydlení minulosti. U designu ale architekti rozhodně neskončili. Moderní přístup se projevil i ve smysluplném uspořádání vnitřního prostoru a v ekologicky odpovědném využívání stavebního materiálu i obnovitelné energie pro domácnost.
Vzdušnost díky vysokým stropům
Půdorys má tvar obdélníků s rozměry 9 × 3 metry. Výška stropu dosahuje v nejvyšším bodě interiéru velmi příjemných 3,5 metru, takže vnitřní prostor působí prostorně a vzdušně. K vytvoření útulné domácké atmosféry přispěla volba světlého pohledového dřeva namísto klasicky omítnutých stěn.
Celá stěna obýváku je prosklená
Domek s názvem ÁPH80 se dělí na tři hlavní zóny. Zhruba polovinu podlahové plochy zabírá společenský pokoj propojený s kuchyňským koutem. Multifunkční obytná místnost je situovaná do centra domku. Po celé její čelní stěně se táhne francouzské okno, které zároveň slouží jako hlavní vchod do domu. Při pěkném počasí se dá celá stěna odsunout, čímž se úplně setře hranice mezi interiérem a zahradou.
Ložnice bez kompromisů
Na centrální místnost přiléhá z jedné strany ložnice a z druhé koupelna. Pohodlné místo na spaní obstarává plnohodnotná ložnice. Opravdu nejde o spací koutek ani zvýšené patro, kde často chybí soukromí a klid. Ložnice je vybavená manželskou postelí a od obýváku ji dělí přepážka s nenápadnými dveřmi.
Koupelna se nese v duchu minimalismu. Zbylo na ni něco málo přes 3 m², takže se sem kromě umyvadla a toalety vešel i walk-in sprchový kout.
Konstrukce z certifikovaného dřeva
Dřevěná konstrukce domku se na pozemek upevňuje pomocí ocelových patek. Vnější plášť chrání cementotřísková deska odolná proti vlhkosti, ohni, plísním i hmyzu. Samotná deska také výborně zvukově izoluje, přesto je ještě doplněná o 12 cm další tepelně-izolační vrstvy.
Většina použitých materiálů je recyklovatelná. Ekologicky odpovědným architektům velmi záleželo i na původu stavebního dřeva. Použili pouze certifikované dřevo, které pochází z lesů se zárukou trvale udržitelného hospodaření. Domek pak ještě vybavili solárními panely.
Zasloužená cena za architekturu
Architektonické studio dokonce získalo v roce 2014 za návrh tohoto projektu ocenění Architizer A+ Awards v kategorii malometrážního bydlení.
Foto: Juan Baraja
Architektonický projekt a realizace: ÁBATON
Projekt interiéru: ÁBATON a BATAVIA