Že se dá plnohodnotně bydlet i na malém prostoru, o tom existuje nespočet důkazů v podobě chytře zařízených bytových studií a minidomů. Lze ale podobně útulně a přitom prakticky žít i v domě, který je atypicky úzký? Odpověď najdete na návštěvě u pana Hsu.
Majitel pozoruhodného domku žije na Tchaj-wanu a před čtyřmi roky se rozhodl, že si tu postaví dům v průchozí uličce mezi stávajícími domy. Tato ulička původně spojovala dvě další rovnoběžné ulice. Nebyla ovšem příliš frekventovaná, takže její využití město Tainan přehodnotilo a určilo ji k zástavbě.
Originální pozemek si žádal unikátní dům
Toho využil právě pan Hsu. V proluce široké pouhé čtyři metry okamžitě zavětřil velký potenciál. Těsný pozemek mezi domy koupil a následně oslovil studio Yu Ya Ching Interior Design, aby mu pro nezvyklý prostor o rozloze 33 m² navrhli dvoupatrovou stavbu přímo na míru.
Boj o světlo
Majitel si přál mít uvnitř stavby dostatek denního světla a dojem prostorného domova. Těsné sousedství okolních domů ovšem k domku pana Hsu nepouštělo příliš slunečních paprsků, jedna z delších stěn stavby je navíc opatřena pouze několika málo okny s výhledem do zdi protějšího domu, druhá dokonce nemá okna žádná.
Architektům proto nezbylo, než přivést světlo do domu prostřednictvím otevřeného průčelí a stropu. Zároveň se snažili majiteli zajistit v domě určitou míru soukromí. Stavbu proto zapustili do proluky a zbývající prostor před domem vyhradili předzahrádce, kterou vymezuje dřevěná mříž.
Jak oživit beton
Přízemí domu je otevřené. Obývací pokoj volně přechází v jídelnu s kuchyňským koutem a součástí nejníže položeného patra je i koupelna se sprchovým koutem. V obýváku se pro Evropany trochu netradičně sedí převážně na lavicích u stěn.
Důležitým prvkem interiérového designu se stal beton. Jeho chladné vyznění oživují výrazné barvy na doplňcích a nábytku. Důraz na detail je znát ve všech směrech, nejvíce se však projevuje v dekoracích. Designéři si vyhráli s výběrem originálních svítidel, obrazů, květináčů, podtácků i květin.
Minimalismus s praktickým přesahem
Druhé patro je o poznání soukromější. Slouží jako ložnice s čítárnou a společenskou místností dohromady. I tady se najde koupelna, tentokrát s vanou a vstupem na balkonek. Zařízená je velmi jednoduše. Minimalistický dojem pomáhají utvořit bílé mozaikové dlaždice i jednoduché linie sanitárního vybavení.
Za pozornost stojí vtipně řešená úložiště v ložnici. Řeč je o integrovaných a vzhůru odstupňovaných poličkách, skříních a komodách. Spí se na zemi, což odpovídá asijským zvyklostem, ložnice se tak obejde bez klasické postele.
Extra prostor pod střechou
Zajímavostí je mezipatro situované přímo pod střechu. Slouží jako místo pro přespávání hostů nebo jako příležitostná domácí pracovna. Takový prostor navíc si uplatnění vždycky najde.
Foto: Sam, siew-shien a Kao, yi-feng pro Yu Ya Ching Interior Design