Když se chystáte stavět dům, nemusíte se omezovat jen na tradiční materiály, jako jsou cihly nebo dřevo. Za hranicemi České republiky se například čím dál víc rozmáhá bydlení v domech, obytných buňkách či chatičkách, které vznikly z vysloužilých přepravních kontejnerů. Přesně takový dům si na Kostarice pořídili také Gabriela Calvo a Marco Peralta.
Kontejnery jim daly naději
Zamilovaná dvojice si koupila pozemek s perfektním umístěním. Nachází se na samotě v nádherné přírodě, kde si mohou splnit svůj sen chovat koně, a přitom je to pouhých 20 minut cesty od hlavního města San José. Jediný problém byl, že když Gabriela a Marco pozemek zaplatili, nezbylo jim už moc peněz na samotný dům a oni se nechtěli kvůli jeho stavbě zadlužit. Obrátili se proto na architekta Benjamina Garciu Saxe, který pro ně navrhl krásný moderní a levný rodinný domek právě z přepravních kontejnerů. Gabriela s Marcem ho pojmenovali Containers of Hope (Kontejnery naděje).
Příležitost pro architekty i budoucí majitele
Vyřazené přepravní kontejnery, jejichž původním určením bylo bezpečně uchovat náklad při transportu po moři i po souši, architekty baví. Podle B. G. Saxe dávají svobodu architektům i budoucím majitelům domu, kteří se mohou pustit do stavby pěkného a komfortního domku i s velmi omezeným rozpočtem. Například celkové náklady na zhotovení domu Gabriely a Marca o podlahové ploše 100 m² byly 40 tisíc dolarů (asi 950 tisíc korun). Tato částka je přitom nižší, než na kolik na Kostarice přijde pořízení jednoho sociálního bydlení pro ty úplně nejchudší. 
Cena není jedinou výhodou
Proč jsou netradiční budovy z nezvyklého a na první pohled nepříliš atraktivního materiálu tak populární? Důvodů se nabízí hned několik. Na prvním místě samozřejmě budou nižší náklady (asi tak čtvrtina obvyklé ceny) a výrazné zkrácení doby stavby. To ale zdaleka není všechno. Dalším plusem kontejnerových budov je jejich mnohem větší variabilita. Dům z kontejnerů snadno přestavíte nebo rozšíříte, navíc si ho poměrně lehce odvezete s sebou, pokud byste se chtěli přestěhovat. Ve světě si díky těmto přednostem vydobyly kontejnerové stavby velice slušnou oblibu, například v Americe, Francii či v Holandsku se z nich staví nejen domy, ale i studentské koleje, nebo dokonce celé obytné čtvrti. Modulární domy jsou už dostupné i u nás, jejich pořizovací ceny se liší podle velikosti, úspornosti atd. 
Foto: Andres Garcia Lachner