Menu

Dům ze starých kontejnerů je parádní a přijde na méně než sociální bydlení!

Inspirace   |   6. 8. 2015   |   Autor: Klára Beščecová

Když se chystáte stavět dům, nemusíte se omezovat jen na tradiční materiály, jako jsou cihly nebo dřevo. Za hranicemi České republiky se například čím dál víc rozmáhá bydlení v domech, obytných buňkách či chatičkách, které vznikly z vysloužilých přepravních kontejnerů. Přesně takový dům si na Kostarice pořídili také Gabriela Calvo a Marco Peralta.

_pastedGraphic

Kontejnery jim daly naději

Zamilovaná dvojice si koupila pozemek s perfektním umístěním. Nachází se na samotě v nádherné přírodě, kde si mohou splnit svůj sen chovat koně, a přitom je to pouhých 20 minut cesty od hlavního města San José. Jediný problém byl, že když Gabriela a Marco pozemek zaplatili, nezbylo jim už moc peněz na samotný dům a oni se nechtěli kvůli jeho stavbě zadlužit. Obrátili se proto na architekta Benjamina Garciu Saxe, který pro ně navrhl krásný moderní a levný rodinný domek právě z přepravních kontejnerů. Gabriela s Marcem ho pojmenovali Containers of Hope (Kontejnery naděje).

_pastedGraphic-1

Příležitost pro architekty i budoucí majitele

Vyřazené přepravní kontejnery, jejichž původním určením bylo bezpečně uchovat náklad při transportu po moři i po souši, architekty baví. Podle B. G. Saxe dávají svobodu architektům i budoucím majitelům domu, kteří se mohou pustit do stavby pěkného a komfortního domku i s velmi omezeným rozpočtem. Například celkové náklady na zhotovení domu Gabriely a Marca o podlahové ploše 100 m² byly 40 tisíc dolarů (asi 950 tisíc korun). Tato částka je přitom nižší, než na kolik na Kostarice přijde pořízení jednoho sociálního bydlení pro ty úplně nejchudší. 

_pastedGraphic-2

Cena není jedinou výhodou

Proč jsou netradiční budovy z nezvyklého a na první pohled nepříliš atraktivního materiálu tak populární? Důvodů se nabízí hned několik. Na prvním místě samozřejmě budou nižší náklady (asi tak čtvrtina obvyklé ceny) a výrazné zkrácení doby stavby. To ale zdaleka není všechno. Dalším plusem kontejnerových budov je jejich mnohem větší variabilita. Dům z kontejnerů snadno přestavíte nebo rozšíříte, navíc si ho poměrně lehce odvezete s sebou, pokud byste se chtěli přestěhovat. Ve světě si díky těmto přednostem vydobyly kontejnerové stavby velice slušnou oblibu, například v Americe, Francii či v Holandsku se z nich staví nejen domy, ale i studentské koleje, nebo dokonce celé obytné čtvrti. Modulární domy jsou už dostupné i u nás, jejich pořizovací ceny se liší podle velikosti, úspornosti atd. 

_pastedGraphic-3

Foto: Andres Garcia Lachner

Klára Beščecová

Klára Beščecová, Historička se slabostí pro moderní architekturu a design.

Vystudovala jsem soudobé dějiny, poté jsem se odstěhovala do menšího klidného městečka uprostřed krásné přírody, kde se věnuji psaní článků o moderní architektuře, designových trendech a zajímavostech, které upoutaly mou pozornost. Sama jsem dříve bydlela v několika podnájmech, možná právě proto si u interiérů velice cením nápaditosti, originality a vzdušných místností plných denního světla.