V lesích poblíž New Yorku stojí od letošního léta unikátní stavba. Nazývá se TERA a její autoři ji ve spolupráci s NASA stvořili z recyklovatelných materiálů, které jsou odolnější než beton. Tohle soběstačné ekologické obydlí navíc vytiskli přímo na místě stavby pomocí přenosné 3D tiskárny. Domek jako z jiné planety se podle architektů hodí pro život na Zemi i na Marsu.
Budoucnost meziplanetárního bydlení
Americká společnost AI SpaceFactory sama sebe označuje za meziplanetární kancelář se zaměřením na architekturu, design a technologický vývoj. Zvládne totiž stavět domy na Zemi i ve vesmíru. V tuto chvíli se soustředí spíš na pozemské budování, ale její projekty jsou podle NASA skutečně realizovatelné také na rudé planetě.
Společnost upoutala pozornost hned svým prvním experimentálním projektem MARSHA, s nímž vyhrála soutěž vyhlášenou NASA. Umístění na první příčce přineslo architektům dva důležité impulsy. Jednak možnost spolupráce s NASA a zároveň i výhru v hodnotě 500 000 dolarů. A finanční injekci okamžitě využili pro vývoj vylepšené verze domku s názvem TERA.
Můžete ho vytisknout a pak zkompostovat
Nejužívanějším stavebním materiálem na světě zůstává beton. Ročně ho na Zemi vyprodukujeme asi 10 miliard tun. Z nich se dá ovšem recyklovat pouze 20 procent. Architekti z AI SpaceFactory se proto rozhodli vydat vlastní a nesrovnatelně ekologičtější cestou. Společně s NASA vyvinuli nový stavební materiál z recyklovatelných a biologicky rozložitelných zdrojů, jako jsou třeba kukuřice a cukrová třtina. Přitom by měl být minimálně o polovinu tvrdší a odolnější než beton.
„Uvědomili jsme si, že námi vyvinuté materiály a technologie určené pro dlouhodobé mise na Marsu mají velký potenciál stát se udržitelnější alternativou tradičních stavebních materiálů na Zemi,“ říká David Malott, architekt a ředitel AI SpaceFactory. Zajímá vás, jaké stavby se ještě na 3D tiskárně dají vytisknout?
Revoluce ve stavebnictví ve znamení ekologie
Netradiční materiál umožňuje netradiční realizaci. TERA se nestaví klasicky, ale tiskne se pomocí 3D tiskárny rovnou na místě, pro které je určená. A za zlomek času ve srovnání s klasickými stavebními postupy a navíc ze 100% recyklovatelných materiálů. Prototyp domku už stojí nedaleko New Yorku s krásným výhledem na řeku Hudson. Dispozičně je řešený jako dvoupatrový interiér s obytným přízemím a privátnějším horním patrem.
Soběstačná trojčlenná domácnost
Hlavní obytný prostor se skládá ze společenské místnosti propojené s venkovní terasou. Zázemí doplňuje kuchyňský koutek a oddělená koupelna se sprchou a toaletou. Druhé podlaží slouží převážně k odpočinku. Variabilní uspořádání celého patra umožňuje pohodlné přespávání, relaxaci nebo stolování. Velikostně by TERA měla bez potíží vystačit rodině s jedním dítětem. A proč se nebát malého prostoru, jsme shrnuli ve videu.
Bydlení na zkoušku už v roce 2020
Architekti nyní dokončují interiéry, aby si bydlení v domku mohli zájemci vyzkoušet už příští rok na jaře. Domek bude k dispozici po celý jeden rok. Poté ho jeho autoři zrecyklují a následně znovu vytisknou v jiné lokalitě. Možná už na Marsu.
Foto: AI SpaceFactory a Plomp