Menu

Existuje udržitelná podlahová krytina?

Poradna   |   27. 8. 2020   |   Autor: Anna Jurečková

Šetrnost k životnímu prostředí je při zařizování bydlení čím dál důležitějším kritériem. Pokud i vy toužíte po udržitelném, přírodním a v neposlední řadě také zdravotně nezávadném domově, začněte od podlahy. Vybrali jsme pro vás tři trendy mezi podlahovými krytinami.

Téma ekologie postupně proniká do všech oblastí našeho života. A poptávka po udržitelných řešeních roste samozřejmě i v bydlení. Zde je zároveň ale kladen důraz i na maximální praktičnost a v případě mladých lidí často hraje roli také nízká cena.

Víte, na jaké zelené dotace máte nárok? Všechno jsme přehledně shrnuli v samostatném článku.

Když si to shrneme, ideální podlaha by měla být z přírodního materiálu, finančně dostupná, ekologická a vzhledem k umístění také odolná a relativně snadno udržovatelná. Jaké podlahové krytiny v sobě snoubí tyto kvality a existují vůbec?

Místo dřeva travina

Neboli bambus. Obliba dřeva jako materiálu nejen pro výrobu podlahových krytin, ale také domků či nábytku, je enormní. Jedná se o osvědčený materiál, který navíc dobře vypadá. Bambus jako jeho levnější alternativa disponuje podobně skvělými vlastnostmi.

Michal a jeho žena mají v letenském vnitrobloku dům s mokřadní střechou, podívejte. 

Je odolný, tvrdý a dlouho vydrží. I esteticky se dřevu vyrovná, vyniká totiž originální kresbou. Navíc se jedná o obnovitelnou surovinu a roste rychleji než dřevo. Jediná nevýhoda je, že neroste u nás a musí se dovážet.

Rigid is the new vinyl

Podlahy z umělé hmoty, pro které se u nás vžilo označení vinyl, nemají s ekologickým způsobem života mnoho společného. PVC, jež obsahují, je známý pro své úniky toxických látek. Relativní novinkou na podlahovém trhu je ale tzv. rigid, jakýsi nový vinyl, který je vyroben z přírodních složek – kameniva, nebo dřeva.

Hodí se v podstatě do jakéhokoliv interiéru. Vzhledově je velice variabilní díky možnosti potisknutí dekorem, který si můžete zvolit. Dalšími přednostmi jsou snadná údržba a nízký tepelný odpor, díky kterému klesá spotřeba energií. Rigidy jsou plně recyklovatelné.

A když už přemýšlíte o nové podlaze, možná se bude hodit i 10% sleva na domácí spotřebiče.

Chci vědět víc...
A když už přemýšlíte o nové podlaze, možná se bude hodit i 10% sleva na domácí spotřebiče.

Laminát

Neprohloupíte ani když vaše volba padne na  laminátovou podlahu. Ta může být vyrobená ze zbytků lesnického a dřevařského průmyslu. Hovoříme o tzv. zbytkovém dřevu. Novinkou u laminátového pokrytí je možnost speciálního povrchového nátěru, díky kterému se krytiny stanou stoprocentně voděodolnými. Zabrání se tak jejich zničení v důsledku vlhka.

Pro další výhody nemusíme chodit daleko. Budeme se opakovat, ale i zde musíme vypíchnout nízké nároky na údržbu, velký výběr dekorů a nízkou pořizovací cenu.

S renovací podlahy se asi bude pojit menší rekonstrukce. Na to se skvěle hodí úvěr bez zajištění. Když si například půjčíte 100 000 Kč, budete splácet méně než 1 000 Kč měsíčně. Spočítejte si, jak by to vyhovovalo vám.

Foto: Photo by Neven Krcmarek on Unsplash

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.