Menu

Glamping – stylová a pohodlná varianta klasického kempování

Inspirace   |   30. 6. 2021   |   Autor: Anna Jurečková

Kdo občas nemá potřebu uniknout do přírody a alespoň na chvíli vypnout? V představách řady z nás je ale daň za zurčící potůčky a vůni lesa příliš vysoká – vzdát se komfortu, na který jsme zvyklí. Pokud jste už slyšeli o glampingu, tak ale tušíte, že to jde i jinak. Glamping neboli luxusní kempování totiž označuje moderní pojetí této aktivity.

Místo jako stvořené pro přetaženou městskou mysl.

Glamour camping kombinuje klasické prvky kempování s pohodlím stylových apartmánů. Během posledních let se tento trend objevil i v Česku a vznikla u nás řada krásných projektů. Jedním z nich je Two Fingers, přírodní resort vznikající pod rukama dvou kamarádek Moniky a Martiny, které samy toužily najít místo, kde budou moct načerpat síly a odpočinout si od stresu běžného života.

Oáza klidu nedaleko od Prahy

„Hledaly jsme únik od práce spočívající zejména v papírování. Obě milujeme přírodu a hlavně vodu, která nás uklidňuje. A tak jsme pátraly po malém rybníku, u kteréhobychom postavily jednu chatku pro nás a jednu na pronájem, popisuje Monika počátek Two Fingers. „Narazily jsme na krásný pozemek v Krabčicích – sedm hektarů rybníků, lesa a louky. Byly jsme tak nadšené, že jsme se rozhodly jít do poněkud většího projektu,“ dodává.

Což znamenalo sehnat investory a pustit se do stavby ubytování. „Rozmanitost našeho pozemku nás přímo vybízí k diverzifikaci staveb a jsme tak schopny oslovit i různé zákazníky,“ vysvětluje Monika. Na návštěvníky tak čekají maringotky Pomněnka a Volavka, posedy Lišák, Ledňáček a Vážka a v procesu jsou momentálně také dvě další chatky.

Základem všech domečků jsou pohodlné postele a co největší soukromí.
Zájem o místo, kam můžeme vypadnout, vzrostl i díky koronavirové pandemii.

Vevnitř i venku zároveň

Autorem chat a maringotek je Petr Šindelář. Charakteristická jsou pro ně veliká okna, která hostům umožňují být téměř neustále v kontaktu s okolní přírodou. „Jak to tak bývá, tak za většinou dobrých věcí je i náhoda. Hledaly jsme lokálního realizátora našich dřevostaveb a ten již spolupracoval s Petrem Šindelářem z architektonického studia VLLNNA. My jsme ho přitom samy měly na našem listu potenciálních architektů. Tak se vše propojilo,“ popisuje Monika.

Na stavbě posedů podnikatelky spolupracovaly s TreeBee, projektem Ladislava Trpáka, který dává posedům moderní tvář.

Na takový projekt by se třeba hodil i slovenský Ecocapsule./ https://tadyjemoje.csob.cz/sobestacny-mikrodomek-ecocapsule-velikosti-82-m²/) Doufáme, že už to někoho napadlo.

Vzpomínky na Afriku

Ačkoliv u nás se začal prosazovat poměrně nedávno, ve světě má tento způsob ubytování dlouhou tradici. „Glamping jsem poprvé zažila před patnácti lety v Africe. Byla jsem naprosto unešená,“ vzpomíná Monika. „Principem je poskytnout hostům ubytování v co největším sepětí s přírodou při zachování vysokého komfortu.“. Dodává, že jsou šťastné, že se mohly stát hrdou součástí platformy Amazing Places, která podobné projekty v Česku sdružuje.

Zájem je podle majitelky velký. „Samotný start byl samozřejmě ovlivněn covidovou situací, nyní již přijímáme rezervace a doufáme, že budeme mít v létě plno. Na druhou stranu vnímáme naše ubytování i jako možnost zažít třeba home office jiným způsobem a věříme, že k nám hosté dorazí i mimo letní sezónu,“ podotýká. Wi-fi tady však nečekejte.

Žádný internet, žádné starosti

Vypotit všechny starosti

Filozofii glampingu vystihl přírodní resort Two Fingers dokonale. „Vše, co je s kempováním spojeno, si u nás návštěvníci užijí s co nejmenšími starostmi,“ uvádí Monika jednu z hlavních předností. Kromě netradičně pojatých příbytků mají hosté k dispozici ohniště, grily, houpací sítě a zakladatelky se ještě letos chystají postavit také sauny. V ceně je ale také snídaně nebo košík na houby.

Tím plány ale rozhodně nekončí. Na příští rok si Monika s Martinou naplánovaly rozšíření počtu chatek a realizaci jógového pavilonu. „Chtěly bychom se tak orientovat i na hromadné pobyty – nejen jógové, ale i různé workshopy, netradiční teambuildingy či malé svatby,“ uzavírá Monika.

Anna Jurečková

Anna Jurečková, Městská duše s vášní pro přírodu

Jsem novinářka a copywriterka. Od dětství bydlím v Praze a tak ráda unikám do přírody, popřípadě ke knížkám nebo józe. Vím, jak je život ve městě někdy náročný, proto ráda hledám způsoby, jak si ho usnadnit, a píšu o lidech, kteří se rozhodli žít trochu jinak.