Na design weeku v Miláně jsme zaregistrovali novou tendenci. Glazované kachlíky a mozaiky umisťovat v interiéru i jinam než do koupelny nebo do kuchyně. A také z nich dělat nábytek na míru a různá dekorativní zátiší.
Značka Bisazza oslavuje italskou tradici aplikování mozaiky a dlaždic v obývacím prostoru. Mozaiky se objevovaly už v Pompejích, mramorové intarzované podlahy pak v historických benátských palácích i v palácích všech dalších regionů, v Itálii 15. století se zrodil také fenomén terazza, až modernisté a architekti jako Gio Ponti nebo Pierro Portaluppi začali používat vzory výhradně čistě geometrické a větší velikost kachlíků.
Nové dekorativní série vyvolávají ducha všech těchto období a jsou současnými interpretacemi klasických forem minulosti. Bisazza Marmo představuje deset lesklých dekorů mramorových mozaikových dlaždic, navržených architektem Carlem Dal Biancem, a Collezione Studio Ko řadu matných vzorů s modernistickou estetikou, navržených dvojicí zakladatelů studia Ko Karlem Fournierem a Olivierem Martym. Je to poprvé, co Bisazza uvádí mramor jako materiál, kterým obohacuje své skleněné mozaiky.
Názvy dekorů Marmo připomínají nejznámější milánské památky a místa (Brera, Borgonuovo, Belgioioso, Galleria, Piazza Scala, Solferino, Triennale atd.), kolekce Studia Ko zase využívají označení Molulo 1, 2 a 3. První opakuje obdélníky, druhá uspořádává trojúhelníky, připomínající design textilní vazby, a třetí integruje do své podoby kruh.
Foto: Archiv Bisazza
Novou sérii prezentuje rovněž společnost Marazzi, vysoce oblíbená i u českých architektů. Memoria nabízí dva různé povrchy v jedné kolekci, které odráží manuální zručnost keramiků: polomatný pro jednobarevné dlaždice a dlaždice s trojrozměrným povrchem v barvách Bianco, Blu a Nero, a velmi lesklý pro pět klasických zdobných vzorců.
Vzory jsou vždy efektní a umí zaujmout, ale co si myslíte o jednobarevném kachlovém „koberci“ položeným před sofa? Že jeho matná struktura připomíná samet a chcete se jí dotknout a chodit po ní? My také! Netradiční inspiraci přináší i často nevídaná instalace dlaždic za postelí, kde tvoří čelní stěnu.
Foto: Archiv Marazzi
Zkuste popřemýšlet, kam v domě nebo bytě byste mohli kachlové glazované či surové keramické obložení přidat, možná přijdete na vlastní originální umístění. Třeba na terasu, jak můžeme vidět v propagačních vizuálech značky Theia k její nové kolekci Mar di Banda (design Studio Pepe), či jako pevný paraván nebo polopříčka rozdělující místnost. Architektka Zuzana Bošková použila neglazované tvárnice Mutina pro rozdělení do jednotlivých zón dokonce i v kancelářském prostoru firmy Represent.
Pěkná věc se podařila architektce Markétě Bromové, která za realizaci víkendového apartmánu v Jizerských horách získala cenu Edida, kterou uděluje časopis Elle Decoration. K jejímu vítězství přispělo, jak si po svém vyložila tradiční prvek horských chalup –zelená kachlová kamna v interiéru připomněla vykachlíkovaným blokem nad krbem. Kachlíky od Kaufmann Keramik nevymezují jen krbové těleso, ale rozprostírají se až ke stropu a podél celé jedné stěny v obýváku, čímž získávají silně stylotvorný charakter a stávají se dominantou projektu.
Foto: Archiv Theia
Foto: archiv Kaufmann keramik
Foto: archiv Zuzana Bošková
Foto: Veronika Raffajová pro Veroniku Bromovou
Kreativní světové keramičky produkují také speciální edice. Japonská značka Tajimi už před dvěma lety zaujala tvarovanými 3D kachlíky, z nichž designéři Max Lamb a Kwangho Lee vytvořili jak funkční kusy sedacího nábytku, tak stolky, lehátka nebo solitérní dekorativní objekty do interiéru. Letos na milánském Fuorisalone (doprovod veletrhu konající se ve městě) měla ohlas spolupráce s bratry Bouroullecovými, kteří z geometrických keramických vytlačovaných desek skládali různé kompozice připomínající vázy.
Statisícům architektů, interiérových designérů a dekoratérů na světě tak představili jen jeden z možných způsobů, jak tvořivě lze jen s pár elementy Tajimi nakládat. V podobném duchu se nesla i prezentace italské keramičky Mutina. Novinku Paesaggi designovalaumělkyně Nathalie Du Pasquier. Nabízí řadu vyráběných keramických modelů Quadrato, Rettangolo a Tondo určených k dekoraci – jsou to také kompozice architektonických tvarů, narozdíl od kompozic Tajimi však napevno spojených základnou.
Foto: archiv Tajimi
Foto: Archiv Mutina